Trwa ładowanie...

Ukraina coraz bliżej zniesienia wiz do UE

Ukraina coraz bliżej zniesienia wiz do Unii Europejskiej. Porozumienie w tej sprawie osiągnęli negocjatorzy Europarlamentu i krajów członkowskich. Teraz te uzgodnienia muszą jeszcze zaakceptować europosłowie na sesji plenarnej i przedstawiciele unijnych rządów.

Share
Ukraina coraz bliżej zniesienia wiz do UE
Źródło: fotolia, Fot: Dayzi
dq2u2yz

Oczekuje się, że Ukraińcy będą mogli wjeżdżać do Unii Europejskiej bez wiz na przełomie maja lub czerwca, choć wszystko zależy teraz od przebiegu prac w Europarlamencie i na spotkaniach ministerialnych. Na decyzję o zniesieniu wiz Ukraina czeka od dziewięciu lat, bo w 2008 roku zaczęły się pierwsze rozmowy w tej sprawie.

Jesienią 2015 roku Komisja Europejska ogłosiła, że władze w Kijowie spełniły wszystkie warunki niezbędne do zniesienia wiz, ale kraje członkowskie długo nie chciały dać zgody, bo obawiały się napływu Ukraińców do Europy. Głównie pod wpływem Francji i Niemiec zostały uzgodnione dodatkowe przepisy, zwane hamulcem bezpieczeństwa, ułatwiające przywracanie wiz gdyby dochodziło do nadużyć, na przykład znacznego napływu azylantów.

dq2u2yz

Podziel się opinią

Share
dq2u2yz
dq2u2yz
Więcej tematów