Intensywne prace w Ukrainie. Nagle zmieniają strategię
Ukraina przystąpiła do intensywnej rozbudowy umocnień na całej granicy z Białorusią i Rosją - podał w czwartek Reuters. Działania te wynikają z decyzji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. - Teraz to zajmie zbyt wiele czasu - komentuje jeden z inżynierów wojskowych w rozmowie z agencją.
Fortyfikacje są wznoszone głównie w pobliżu Kupiańska na Charkowszczyźnie, czyli miasta kontrolowanego już przez siły wroga w okresie od lutego do września 2022 roku, które może ponownie stać się celem rosyjskiego natarcia. Prace nad budową umocnień trwają też jednak m.in. pod Czernihowem i w okolicach Czarnobyla, czyli miejsca katastrofy elektrowni jądrowej w 1986 roku.
Jak podkreślono w reportażu agencji Reutera, intensyfikacja tych działań, obserwowana już od kilku miesięcy, świadczy o odstąpieniu strony ukraińskiej od planowania operacji ofensywnych i skoncentrowaniu się na strategii obronnej. Informacje dotyczące skali tych prac nie są podawane do publicznej wiadomości.
Czytaj również: Rosjanie bezsilni nad Dnieprem. Potężne straty w pojazdach
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Moment wyjazdu prezydenckiej kolumny. Monitoring z autobusu
"Prace trwają". Ukraina buduje fortyfikacje
W środę korespondenci agencji oglądali fortyfikacje wznoszone nieopodal Czernihowa. - Kiedy cywile wykonają swoje zadania (budując pozycje obronne, w dalszej kolejności), gęsto je zaminowujemy. (...) Prace trwają wzdłuż całej północnej strefy operacyjnej. Obecnie są prowadzone w obwodzie sumskim, czernihowskim, a także na kierunku kijowskim - oznajmił w rozmowie z dziennikarzami generał Serhij Najew, dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.
Jak wyjaśnili ukraińscy wojskowi, konstrukcja fortyfikacji polega na zbudowaniu betonowych umocnień, tzw. zębów smoka, a następnie opleceniu ich drutem kolczastym i zaminowaniu. Kilkaset metrów za takimi liniami obronnymi rozciąga się sieć okopów.
Spóźnionych ruch Ukrainy?
- Uważam, że większość tych pozycji powinna zostać przygotowana znacznie wcześniej, prawdopodobnie wiosną (ubiegłego roku). To zajmuje teraz zbyt wiele czasu - przyznał w rozmowie z agencją Reutera jeden z ukraińskich inżynierów wojskowych, pracujący w pobliżu Kupiańska.