PolskaUkładanki z klocków lego na festiwalu kultury filozoficznej w Warszawie

Układanki z klocków lego na festiwalu kultury filozoficznej w Warszawie

Lego-Logos, nowatorska metoda nauki filozofii przy pomocy układanek z klocków, to temat pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Kultury Filozoficznej "Creatio ex Legendo". Festiwal potrwa do 12 maja.

W ramach festiwalu młodzież z różnych krajów będzie w kilkuosobowych grupach uczestniczyć w warsztatach, polegających na interpretacji tekstów filozoficznych, głównie Platona. W tym celu będą tworzyć budowle z klocków jako ilustrację do czytanego tekstu. Następnie wszyscy członkowie grupy będą je interpretować. Na zakończenie pracy każda grupa zbuduje z klocków jedną wspólną konstrukcję, ilustrującą przeczytane teksty.

Na pomysł wykorzystania klocków lego jako pomocy przy nauce filozofii wpadł wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu, Jarosław Spychała, który jest dyrektorem warszawskiego festiwalu. Pierwszy raz skorzystał z niej podczas swojej pracy na UMK. Chodziło mu o to, aby sprowokować młodzież do samodzielnej interpretacji czytanego tekstu. Poprosił studentów, aby treść przeczytanego fragmentu przedstawili w formie rysunków. Rysunki te były następnie poddawane analizie, co w praktyce oznaczało właśnie interpretację tekstu.

Następnie, udoskonalając swoją metodę nauczania, zastąpił rysunki budowlami z klocków. Ideą Lego-Logos zainteresowały się instytucje i organizacje pozarządowe zajmujące się edukacją. Okazało się, że skuteczna w przypadku studentów metoda interpretacji tekstów filozoficznych może też być stosowana na zajęciach z dziećmi i młodzieżą szkolną.

Jak powiedział Spychała, lego-logos jest tematem pierwszego z cyklu corocznych festiwali filozoficznych, których w Warszawie ma odbyć się łącznie cztery. Wszystkie festiwale będą nosiły nazwę "Creatio ex Legendo" (tworzenie z czytania).

To hasło jest parafrazą chrześcijańskiej koncepcji "creatio ex nihilo" (tworzenie z niczego). Chrześcijanie wierzą, że Bóg stworzył świat z niczego. Człowiek tej kompetencji nie posiada i, żeby mógł tworzyć, musi się uczyć. Festiwal ma przybliżyć ludziom filozofię i zachęcać do czytania, także tych, którzy mają kłopot z czytaniem, dla których jest to rzeczą trudną, i takich, którzy boją się czytać, bo myślą że nie są dostatecznie mądrzy. Chodzi o to, żeby ich ośmielić - wyjaśnił Spychała.

Jak zapowiedział, w przyszłym roku w ramach festiwalu będą powstawały w plenerze kilkumetrowe drewniane rzeźby, przypominające kolumny. Rzeźby te, zbudowane na podstawie projektów młodzieży uczestniczącej w warsztatach, będą przedstawiały wartości, które, według filozofii, prowadzą do szczęścia, takie jak miłość, przyjaźń czy prawda. Następnie rzeźby te zostaną ustawione jako drogowskazy na ulicach Warszawy i innych miast, z których przejadą uczestnicy festiwalu - tłumaczył dyrektor festiwalu.

W kolejnym roku organizatorzy planują wyremontowanie kilku domów w jednej z najbardziej zniszczonych dzielnic Warszawy i ozdobienie ich malowidłami, związanymi z filozofią. Na ostatnim festiwalu, za trzy lata, mają powstawać uniwersalne, zrozumiałe dla wszystkich dzieła sztuki, które będą ilustrowały wybrane zagadnienia filozoficzne. Może to być film lub teatr. Mogą to być obrazy. To będzie zależało od tworzących je młodych ludzi - powiedział Spychała.

Oprócz uczestników warsztatów w festiwalu mogą wziąć udział wszyscy chętni. Od środy do piątku od godz. 14.00 do 18.00. a w sobotę do 17.00 wstęp na festiwal będzie wolny. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w interpretacji pism filozofów za pomocą klocków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)