Ujawniamy: żona szefa podlaskiej policji też pracuje w podlaskiej policji

Jak ustaliła Wirtualna Polska, żona szefa podlaskiej policji Daniela Kołnierowicza również pracuje w policji. W Komendzie Miejskiej w Białymstoku. - Obecna sytuacja jest dla nas niekomfortowa i faktycznie uniemożliwia jakikolwiek dalszy rozwój zawodowy mojej małżonki w garnizonie podlaskim – mówi WP Daniel Kołnierowicz.

Ujawniamy: żona szefa podlaskiej policji też pracuje w podlaskiej policji
Źródło zdjęć: © East News | BARTOSZ KRUPA
Sylwester Ruszkiewicz

12.12.2018 06:12

Informacje o żonie szefa podlaskiej policji otrzymaliśmy z dwóch niezależnych źródeł. – To raczej niespotykana sytuacja, żeby w tym samym garnizonie pracowała żona komendanta wojewódzkiego. Co prawda, nie jest on jej bezpośrednim przełożonym, ale komenda miejska, gdzie pracuje żona pana Kołnierowicza, jest rozliczana i podlega pod komendę wojewódzką w Białymstoku. Komendantem jest tam Daniel Kołnierowicz – alarmują nasi informatorzy.

Podlaska policja potwierdza

O status małżonki szefa podlaskiej policji zapytaliśmy w KWP w Białymstoku. – Informujemy, że asp. szt. Katarzyna Kołnierowicz od dnia 20 listopada 1999 roku pełni służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Białymstoku. Aktualnie na stanowisku specjalisty. Przełożonym do spraw osobowych pani Katarzyny Kołnierowicz jest Komendant Miejski Policji w Białymstoku. Jako funkcjonariusz jest nagradzana i premiowana. O nagradzaniu i premiowaniu funkcjonariusza decyduje bezpośredni przełożony i przełożony w sprawach osobowych – informuje Wirtualną Polskę Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji. Szczegółów na temat nagród i premii, które otrzymała żona komendanta nie ujawnia.

Jak wynika z odpowiedzi nadesłanej przez rzecznika, żona obecnego szefa podlaskiej policji pracuje 19 lat w Komendzie Miejskiej Policji. Okres jej pracy w KMP w Białymstoku nakładał się z pracą w tej jednostce obecnego meża.

Daniel Kołnierowicz służbę rozpoczął w 1995 roku. Od początku swojej pracy policyjnej związany był z Komendą Miejską Policji w Białymstoku – służył w Wydziale Prewencji oraz w Wydziale Ruchu Drogowego. Od 2009 roku pełnił funkcję zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Białymstoku. W lipcu 2013 roku został nawet pełniącym obowiązki komendantem miejskim. Dopiero pod koniec 2014 roku przeniósł się do Augustowa, gdzie został szefem tamtejszej komendy powiatowej.

Jakie poszczególne szczeble kariery zawodowej przechodziła pani Kołnierowicz, w okresie kiedy Daniel Kołnierowicz pełnił funkcje kierownicze w Komendzie Miejskiej? Na to pytanie również nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że małżonkowie poznali się pracując w białostockiej drogówce. - Pracując razem w wydziale ruchu drogowego nie byliśmy jeszcze małżeństwem - przekazuje nam Daniel Kołnierowicz, szef podlaskiej policji.

Żona nie może awansować

A dopytywany o ocenę obecnej sytuacji odpowiada: - Jest to dla nas niekomfortowa sytuacja i faktycznie uniemożliwia jakikolwiek dalszy rozwój zawodowy mojej małżonki w garnizonie podlaskim – twierdzi nadinsp. Daniel Kołnierowicz.

Wysoko postawiony funkcjonariusz Komendy Głównej Policji: - Nie ma przepisów zakazujących pracy w policji najbliższej rodzinie. Jednak z reguły ze względów moralnych i etycznych tego się nie robi. Co do obecnej sytuacji, to Kołnierowicz nie mógł przewidzieć poznając przed laty swoją żonę, że będzie teraz szefem podlaskiej policji, a żona będzie pracować w komendzie miejskiej w Białymstoku – uważa oficer policji, z którym rozmawialiśmy.

Profesor Antoni Kamiński, ekspert ds. korupcji i socjolog: - Co do zasady, to zatrudnienie w tym samym, policyjnym garnizonie męża i żony, czy innych najbliższych członków rodziny, nie powinno mieć w ogóle miejsca. W tej sytuacji, trzeba byłoby sprawdzić, czy jakiekolwiek decyzje komendanta Kołnierowicza miały przełożenie na sytuację w pracy jego żony. Czy wpływały na lepsze warunki zatrudnienia, premie, nagrody. Tego jednak nie wiemy – mówi WP Antoni Kamiński.

**Człowiek ministra Zielińskiego**

Daniel Kołnierowicz to zaufany człowiek wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego. Był nawet wymieniany w 2016 roku w gronie kandydatów na komendanta głównego policji. Ostatecznie wybrano Jarosława Szymczyka, który piastuje funkcję szefa polskiej policji do dzisiaj.

O Kołnierowiczu zrobiło się głośno w ostatnich dniach. Według informacji Wirtualnej Polski, w Komendzie Głównej Policji ma zostać wobec niego wszczęte postępowanie dyscyplinarne. Poszło o jego wypowiedź w mediach, w których namawiał do zorganizowania konkursu na najlepszy anonim na posłankę PO Bożenę Kamińską. Parlamentarzystka alarmowała m.in. o nieprawidłowościach w podlaskiej policji.

W odpowiedzi Kołnierowicz ogłosił "konkurs na najlepszy anonim o posłance Bożenie Kamińskiej". - Jeżeli tak bardzo pani Kamińska lubuje się w używaniu anonimów, uważa, że to jest fair, to może proszę bardzo: ogłośmy na antenie konkurs na najlepszy anonim o pani Kamińskiej: o majątku, o podróżach służbowych, o działalności dotychczasowej. Proszę bardzo - powiedział nadinsp. Daniel Kołnierowicz. Teraz ze swoich słów będzie musiał się tłumaczyć przełożonym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (857)