UE zaciska pętlę wokół terroryzmu
Unia Europejska uczyniła w piątek nowy krok, aby
zacisnąć pętlę wokół terroryzmu. Mimo sprzeciwu Włoch czternaście
krajów przyjęło porozumienie w sprawie europejskich nakazów
aresztowania i ekstradycji.
UE zaktualizowała tajną listę dotyczącą akcji policyjnych przeciwko organizacjom terrorystycznym działającym na terenie Unii. Nie podano jednak, o jakie ugrupowania terrorystyczne lista została poszerzona.
Chodzi o listę organizacji terrorystycznych stanowiących zagrożenie dla jednego lub kilku krajów członkowskich UE; lista ta będzie aktualizowana przy każdej zmianie przewodnictwa Unii - powiedział belgijski minister spraw wewnętrznych Antoine Duquesne.
Oczekujemy, że liczba organizacji na tej liście będzie się stopniowo zmniejszać - podkreślił Duquesne na konferencji prasowej w Brukseli.
Podczas gdy Piętnastka porozumiała się całkowicie w sprawie tajnej listy, w Brukseli nie posunęły się naprzód rozmowy mające na celu przezwyciężenie sprzeciwu rządu włoskiego w sprawie porozumienia dotyczącego europejskiego nakazu aresztowania osób, które popełniły przestępstwa finansowe lub są ścigane za korupcję.
Byłoby katastrofą, gdybyśmy nie osiągnęli w tej sprawie porozumienia - oświadczył europejski komisarz sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Antonio Vitorino.
Włochy zaproponowały w piątek, aby zacząć stosować listę 16 przestępstw stanowiących podstawę do aresztowania i wszczęcia śledztwa od stycznia 2004 r., kiedy w zasadzie porozumienie powinno wejść w życie, a pozostałych szesnastu (zawierającą m.in. przestępstwa finansowe, takie jak korupcja, pranie brudnych pieniędzy i oszustwa podatkowe) - od stycznia 2008 r. (and)