Trwa ładowanie...
d3bdnkk

UE wyzwaniem dla TPSA, poczty, energetyki

Członkostwo UE będzie ogólnie korzystne dla gospodarek Polski i innych krajów kandydujących, a zwłaszcza dla banków, przemysłu motoryzacyjnego i spożywczego - głosi opublikowany w poniedziałek raport firmy McKinsey and Company.

Share
d3bdnkk

Ale przystąpienie do Unii będzie też wielkim wyzwaniem dla mało konkurencyjnej TPSA, poczty, energetyki, przemysłu farmaceutycznego, hutnictwa i transportu. Autorzy wspominają o nierozwiązanym problemie restrukturyzacji rolnictwa, ale nie poświęcają mu więcej uwagi.

Sektory te znajdą się pod presją wskutek wdrożenia wszystkich reguł unijnych, w tym liberalizacji, przepisów patentowych i ograniczających pomoc państwa dla przedsiębiorstw - wynika z raportu zamówionego przez Federację Przedsiębiorstw Belgijskich.

Szczególnie krytycznie oceniono w nim Telekomunikację Polską SA, która według autorów raportu pozostaje w tyle pod względem wydajności nie tylko za unijnymi konkurentami, ale również firmami telekomunikacyjnymi Węgier i Czech.

Na razie odbija to sobie przeszło dwukrotnie wyższymi niż u południowych sąsiadów cenami połączeń międzynarodowych i podwyżkami cen rozmów lokalnych, ale z chwilą liberalizacji nie będzie mogła już tego robić.

d3bdnkk

Okazją do zamówienia raportu jest organizowany przez belgijską federację w Brukseli "Europejski Szczyt Biznesu" (6-7 czerwca), na którym Polska i inni kandydaci do Unii mają się zaprezentować europejskiemu biznesowi.

Autorzy raportu przypominają przewidywania Komisji Europejskiej, że samo poszerzenie spowoduje szybszy wzrost gospodarczy krajów kandydujących o 1,0-1,8 punktu procentowego rocznie. Będzie to możliwe dzięki wzmożonej wymianie handlowej, wzrostowi wydajności, inwestycjom i napływowi unijnych subsydiów. (an)

d3bdnkk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bdnkk
d3bdnkk
Więcej tematów