UE w Luksemburgu głównie o uchodźcach
Unijne sposoby walki z kryzysem migracyjnym to główny temat drugiego dnia ministerialnej narady w Luksemburgu. Szefowie dyplomacji 28 krajów mają rozmawiać między innymi o europejskiej misji wojskowej wymierzonej w przemytników ludzi.
Dyskusja w Unii Europejskiej w ostatnim czasie koncentruje się na tym, ilu uchodźców powinny przyjąć kraje członkowskie i czy ma to być podział dobrowolny, czy obowiązkowy. Także unijni szefowie dyplomacji nie uniknęli rozmowy na ten temat. Polska powtórzyła swoje stanowisko, że wykaże się solidarnością, ale sama chce decydować, ilu uchodźców przyjmie. - Wszystko dobrowolnie, z argumentami, z przekonywaniem i poczuciem wspólnoty, to jest najważniejsze - dodał szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna.
W drugim dniu narady unijni ministrowie mają omówić możliwości zaostrzenia misji wojskowej na Morzu Śródziemnym, by skuteczniej walczyć z przemytnikami uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu, którzy próbują przedostać się do Europy. Do tej pory zbierano tylko informacje wywiadowcze na temat szlaków przemytniczych, a już niedługo Unia miałaby rozpocząć przechwytywanie i niszczenie statków.