Trwa ładowanie...
diodqn6
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

UE rozszerza kryteria wprowadzania sankcji wobec Rosji

Państwa UE uzgodniły rozszerzoną podstawę prawną do wprowadzania sankcji wizowych i finansowych w związku z kryzysem na Ukrainie - poinformowały źródła dyplomatyczne. Nowe kryteria pozwolą na objęcie sankcjami ludzi powiązanych z Kremlem i firm.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (AFP, Fot: Alexey Nikolsky/Ria-Novosti)
diodqn6

Według dyplomatów ambasadorowie państw UE dyskutują też o dodaniu około 10 nowych nazwisk do unijnej czarnej listy objętych sankcjami. Decyzje ostatecznie mogą zatwierdzić albo sami ambasadorowie albo też ministrowie spraw zagranicznych na spotkaniu w Brukseli w najbliższy poniedziałek.

Dotychczas UE nałożyła sankcje w postaci zakazu wizowego i zamrożenia aktywów na 48 osób - rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów. Są to osoby, które miały bezpośredni wpływ na aneksję Krymu przez Rosję oraz destabilizację regionów na wschodzie Ukrainy.

Zgodnie z uzgodnionymi kryteriami sankcje będą mogły zostać nałożone także na osoby bądź podmioty wspierające nielegalne działania na Ukrainie oraz czerpiące z tych działań korzyści finansowe - wyjaśnił jeden z unijnych dyplomatów. Według niego chodzi o ludzi z najbliższego otoczenia Kremla oraz firmy.

W UE cały czas trwają też prace nad ewentualnymi sankcjami gospodarczymi wobec Rosji w przypadku dalszego zaostrzenia napięć na Ukrainie. - Będziemy gotowi podjąć decyzję, jeśli będzie taka potrzeba - zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

diodqn6

Podziel się opinią

Share

diodqn6

diodqn6
Więcej tematów