UE przyjmie uciekających Rosjan? Jasne stanowisko Komisji Europejskiej
Po ogłoszeniu mobilizacji tysiące Rosjan zaczęły uciekać ze swojego kraju. W związku z tym Komisja Europejska wydała wytyczne zaostrzające przyznawanie unijnych wiz dla obywateli Rosji. "Jeśli rosyjski obywatel zamierza zostać w UE dłużej niż 90 dni, to nie powinien dostać wizy" - wskazano. KE oceniła również, że nielegalna aneksja czterech ukraińskich obwodów "oznacza wzrost zagrożenia dla Unii Europejskiej".
Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson przekazała w piątek, że państwa członkowskie UE będą zobowiązane do surowszego niż wcześniej oceniania wniosków o wydanie wizy.
- Widzimy teraz wielu obywateli Rosji, którzy opuszczają swój kraj w związku z mobilizacją. Jeśli rosyjski obywatel zamierza zostać dłużej niż 90 dni w UE, to nie powinien dostać wizy. Wzywamy państwa członkowskie, by bardzo dokładnie sprawdzały, czy istnieje ryzyko, że osoba, która ubiega się o wizę krótkoterminową, pozostanie na terytorium Unii Europejskiej dłużej niż 90 dni - powiedziała Johansson.
Zastrzegła przy tym, że osoby szukające w UE ochrony międzynarodowej mogą ubiegać się o azyl, a obywatele Rosji, którzy chcą opuścić swój kraj na dłużej niż 90 dni, mają możliwość ubiegania się o wizę długoterminową lub prawo stałego pobytu. Jednak i w tych przypadkach kryteria mają być surowsze.
Wizy dla Rosjan. UE zaostrza warunki
Unijna komisarz zwróciła też uwagę na konieczność uważniejszego sprawdzania, gdzie został złożony wniosek o przyznanie wizy.
- Wielu rosyjskich obywateli opuściło Rosję i przebywa w krajach sąsiednich, gdzie mogą udać się do konsulatów państw UE, żeby starać się o wizy. W wytycznych mówimy, że państwa członkowskie nie powinny przyjmować wniosków wizowych od rosyjskich obywateli, którzy znajdują się w krajach trzecich. Muszą ubiegać się o wizy ze swojego kraju - z Rosji" - tłumaczyła Johansson.
Dodała, że wyjątek mogą stanowić "powody humanitarne i rodzinne" oraz sytuacje, gdy wnioskodawcą jest dysydent lub niezależny dziennikarz.
Według Johansson, państwa członkowskie powinny też ponownie ocenić już wydane wizy "w kontekście nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa".
Z kolei służby graniczne państw UE nie powinny traktować ważnej wizy, jako wystarczającego kryterium, aby osobę na którą jest wydana wpuścić na terytorium Wspólnoty. - Straż graniczna musi przeprowadzić inne kontrole w sytuacji obecnej eskalacji - zaznaczyła komisarz UE.
Przeczytaj też:
Źródło: PAP