UE‑Polska: Polska w unijnych instytucjach
Polska zamknęła w rokowaniach z Unią Europejską rozdział, dotyczący obecności naszych przedstawicieli w unijnych instytucjach. Polska zaakceptowała ustalenia zawarte w traktacie z Nicei i zgodziła się na jednego komisarza oraz 50 miejsc w Parlamencie Europejskim. Uzyskaliśmy tym samym identyczną pozycję, co Hiszpania.
22.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Podczas poniedziałkowej sesji negocjacyjnej rozpoczęto również rokowania w sprawie wysokości polskiej składki do wspólnej kasy i kwot, jakie będziemy w przyszłości otrzymywać z Brukseli.
Przewodniczący polskiej delegacji minister Jan Truszczyński przedstawił nasze stanowisko, którego podstawą jest założenie, że do pełnej składki w unijnym budżecie będziemy dochodzić przez 5 lat, a zaczniemy od wpłaty w wysokości 10%.
Stanowisko Unii jest zdecydowanie odmiennie - chce ona, abyśmy od początku płacili składkę w pełnej wysokości, czyli około 2,5 miliarda euro i otrzymywali w formie rekompensaty kwotę, która zapewni, że na wejściu do Unii skorzystamy, a nie stracimy finansowo.
Zakończenia negocjacji w tej sprawie należy oczekiwać dopiero pod koniec roku, kiedy wyjaśnią się pozostałe kwestie dotyczące finansów, w tym dopłat bezpośrednich dla rolników. (aka)