Trwa ładowanie...
d1t5vqn

UE o zakończeniu konfliktu bliskowschodniego

Joschka Fischer (AFP)
Unijni szefowie dyplomacji będą na poniedziałkowym spotkaniu w Luksemburgu rozważać plan uregulowania kryzysu bliskowschodniego, przedstawiony przez ministra spraw zagranicznych Niemiec Joschkę Fischera.

d1t5vqn
d1t5vqn

Sprawa konfliktu izraelsko-palestyńskiego ma być także omawiana w czasie spotkania ministrów "piętnastki" z szefem dyplomacji rosyjskiej Igorem Iwanowem.

Niemiecki plan, jaki ma być zaprezentowany w poniedziałek na posiedzeniu w Luksemburgu, zakłada uregulowanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego w ciągu dwu lat.

Pierwszym etapem ma być zawarcie "trwałego zawieszenia broni", wycofanie wojsk izraelskich z ziem Autonomii Palestyńskiej, likwidacja osiedli żydowskich na tych terenach, a następnie proklamowanie niezależnego państwa palestyńskiego, które oddzielałaby od Izraela "strefa buforowa", kontrolowana przez międzynarodowe oddziały rozjemcze.

Ostatnim etapem procesu, proponowanego przez Fischera, byłoby nawiązanie rozmów o "ostatecznym statusie" - na tym etapie rokowania miałyby dotyczyć tak kluczowych kwestii, jak los Jerozolimy czy określenie granic państwa palestyńskiego.

d1t5vqn

Niemiecki plan zakłada również zagwarantowanie bezpieczeństwa stron konfliktu przez ONZ, USA, UE i Rosję. Na spotkaniu w Luksemburgu unijni ministrowie mają też omówić ewentualne sankcje handlowe, jakimi Unia obłożyłaby Izrael w odpowiedzi na najazdy wojsk izraelskich na miasta palestyńskie.

Nikt nie spodziewa się, by propozycje - zarówno planu pokojowego, jak sankcji - zostały w Luksemburgu przyjęte jednogłośnie i to mimo stanowiska Parlamentu Europejskiego, który w ubiegłym tygodniu apelował o zawieszenie stosunków handlowych UE z Izraelem. (reb)

d1t5vqn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t5vqn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj