"UE musi zatrzymać autorytarny skręt Polski i bronić praw jej obywateli". Stanowczy apel ws. rządu PiS
Organizacja pozarządowa Human Rights Watch w nowym raporcie piętnuje działania rządu PiS i wzywa UE do uruchomienia artykułu 7, tzw. opcji atomowej, by bronić praw człowieka w naszym kraju.
HRW krytykuje dwa lata rządów PiS, nazywając je "demontowaniem obrony praw człowieka" i "autorytarnym skrętem", który powinien zostać zatrzymany przez Unię Europejską. Artykuł 7, o którym wspomina organizacja, a także mówił wcześniej wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, nazywany przez unijnych urzędników "opcją atomową", umożliwia nałożenie sankcji na kraj członkowski, w tym zawieszenie prawa głosu. Wymaga to jednak jednomyślnego uznania przez przywódców państw unijnych.
HRW uważa, że PiS przyjął ustawodawstwo, które blokuje pracę Trybunału Konstytucyjnego, umożliwia wywieranie politycznego nacisku i zwalnianie sędziów, ogranicza wolność słowa (upolitycznienie Rady Mediów Narodowych), prawa reprodukcyjne kobiet (tabletka "dzień po" jest tylko na receptę) i wolnośc zgromadzeń. - Rząd dąży do pełni władzy, wykorzystuje mandat demokratyczny, by dławić demokratyczne głosy i przejąć niezależne instytucje - mówi Lydia Gall z HRW.
HRW zwraca też uwagę, że "służby mają szersze uprawnienia ws. inwigilacji i wywierania presji na organizacje pozarządowe i łamią prawa osób starających się w Polsce o azyl". Podobne oświadczenie wydało w zeszłym tygodniu Amnesty International. Obywatele RP skarżą się, że w Polsce ok. 800 osób ma sprawy sądowe w związku z uczestnictwem w demonstracjach, blokowaniem np. marszu ONR czy miesięcznic smoleńskich w stolicy.
MSW nie zgadza się z zarzutami AI. "Skargi przeciwko Polsce wnoszą stowarzyszenia, które same otwarcie deklarują łamanie obowiązującego prawa. Ich celem nie jest korzystanie z konstytucyjnej wolności manifestowania swoich poglądów, ale odbieranie prawa do zgromadzeń innym" - czytamy w komunikacie resortu.
Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział portalowi Politico, że rząd nie odniesie się do raportu HRW, dopóki nie zapozna się z dokumentem.
12 września Komisja Europejska przeszła do drugiego etapu procedury wobec Polski w sprawie ustawy o ustroju sądów powszechnych.
Źródło: HRW,Politico