UE i Ukraina podpisały polityczną część umowy stowarzyszeniowej
Przywódcy 28 państw UE, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz premier tymczasowego rządu Ukrainy Arsenij Jaceniuk podpisali podczas drugiego dnia szczytu UE polityczną część umowy stowarzyszeniowej.
To symboliczny sygnał wsparcia dla sąsiada Unii w trudnym czasie.
Polityczne rozdziały kompleksowego porozumienia mówią m.in. o wspólnych wartościach, dialogu, współpracy w sferze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ale i pomocy finansowej. Najobszerniejsze rozdziały i aneksy, odnoszące się do współpracy handlowej i gospodarczej oraz współpracy w sferze wymiaru sprawiedliwości między UE a Ukrainą, mają zostać podpisane dopiero po wyborach prezydenckich w tym kraju wyznaczonych na 25 maja i wyłonieniu nowego rządu.
Już teraz Ukraina może liczyć na pomoc finansową - 11 miliardów w euro w najbliższych latach. Ponadto już wkrótce mają być obniżone bądź zniesione cła na ukraińskie towary, zatem unijny rynek będzie dla nich otwarty.
Z pozostałych państw zza wschodniej granicy Unii także Gruzja i Mołdawia chcą podpisać umowy stowarzyszeniowe. Na szczycie dostały obietnicę, że ma to nastąpić do czerwca.