UE: decyzja o utrzymaniu ceł karnych na polskie nawozy
Unia Europejska podjęła w środę decyzję o utrzymaniu ceł karnych na roztwór saletrzano-mocznikowy (tzw. UAN), produkowany przez Zakłady Azotowe w Puławach.
Cła wprowadzono już w 1994 r. Nieopłacalność polskiego eksportu spowodowała, że sprzedaż do państw Piętnastki stopniowo topniała od tego czasu, aż w końcu ustała w 1998 r.
W środę przedstawiciele 15 państw UE zgodzili się z propozycją Komisji Europejskiej, by przedłużyć restrykcje na czas nieokreślony. Wnioskowało o to Europejskie Zrzeszenie Producentów Nawozów (EFMA), obawiające się, że wygaśnięcie w tym roku postanowień z 1994 r. o cłach karnych doprowadzi do wznowienia eksportu z Polski po cenach dumpingowych.
Unia uznała te obawy za uzasadnione, na co - jej zdaniem - wskazuje praktyka zaniżania przez polskie firmy cen tego roztworu, wysyłanego na rynki amerykańskie.
Przed nałożeniem ceł, sześć lat temu Polska eksportowała do Wspólnoty Europejskiej średnio około 500 tys. ton roztworu saletrzano-mocznikowego rocznie, co stanowiło połowę krajowej produkcji.(jd)