Trwa ładowanie...

Udane dokowanie statku Sojuz

• Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z trojgiem astronautów na pokładzie zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

• Wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie przed dwoma dniami

Udane dokowanie statku SojuzŹródło: Wikipedia, fot: NASA
d48h1py

Sojuz, na którego pokładzie znajdowali się astronauci Thomas Pesquet z Francji, Rosjanka Olega Nowicka i Peggy Whitson ze Stanów Zjednoczonych, nim zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, krążył po orbicie Ziem przez dwie doby.

Astronauci nie weszli jeszcze na pokład ISS, nim to się stanie muszą dokładnie sprawdzić, czy przy dokowaniu nie pojawiły się jakieś usterki lub problemy. Te czynności potrwają około dwie godziny.

Ekipa dołączy do tzw. Ekspedycji 50, stałej załogi ISS, która swoją misję w Kosmosie rozpoczęła w październiku 2016. Ekspedycją 50 dowodzi komandor Shane Kimbrough z NASA, w składzie zespołu znajdują się też dwaj Rosjanie Sergey Ryzhikov i Andrey Borisenko.

d48h1py

Podczas swej półrocznej misji astronauci wykonają ponad dwieście eksperymentów naukowych z biologii, medycyny czy astrofizyki.

Thomas Pesquet jest pierwszym od 2008 roku Francuzem, który został wysłany w kosmos przez Europejską Agencję Kosmiczną. Peggy Whitson to doświadczona panią biochemik, która podczas lotu pobije rekord największej liczby dni spędzonych w kosmosie przez amerykańskiego astronautę. W lutym zostanie pierwszą kobietą, która dwukrotnie będzie dowódcą stacji. Załoga będzie teraz liczyła sześć osób.

Pierwszy element Międzynarodowej Stacji Kosmicznej został wyniesiony na orbitę jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Od ponad 15 lat w stacji stale przebywają ludzie, do tej pory pracowało w niej ponad 200 osób z 18 krajów. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna krąży wokół Ziemi na wysokości około 400 kilometrów. Przy dobrych warunkach pogodowych jej przelot można obserwować gołym okiem, także w Polsce.

oprac. Michał Kurek

d48h1py

Zobacz także: Tak może wyglądać kolonizacja Marsa

d48h1py
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48h1py
Więcej tematów