Udana aukcja w Janowie Podlaskim
Cenę 290 tys. euro osiągnął najdroższy
koń na słynnej aukcji arabów czystej krwi Pride of Poland w
niedzielę w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Tyle wylicytował kupiec
z USA za 10-letnią siwą klacz imieniem Elandra, wyhodowaną w
stadninie w Michałowie.
14.08.2005 | aktual.: 14.08.2005 19:48
Ogółem na głównej aukcji sprzedano 24 konie za 953 tys. euro. Dziewięć koni nie osiągnęło cen zadowalających właścicieli i nie zostały one sprzedane.
Elandrę kupił Jeff Sloan, który przyjechał do Janowa z rodziną z amerykańskiego stanu Ohio. Jestem dumny z tego, że będę miał takiego wspaniałego konia z Polski - powiedział dziennikarzom.
Wysokie ceny osiągnęły na janowskiej aukcji także inne konie. 4- letnia gniada Amba z Janowa Podlaskiego została sprzedana za 85 tys. euro, 13-letnia siwa Larissa z Michałowa - za 80 tys. euro, zaś 9-letnia siwa Eberia, także z Michałowa - za 54 tys. euro.
Najwięcej koni wylicytowali kupcy z USA. Polskie araby z janowskiej aukcji pojadą także do Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Izraela, Republiki Południowej Afryki, Azerbejdżanu oraz na Martynikę. Kilka koni kupili polscy hodowcy.
Niektóre konie nie zostały sprzedane, choć wylicytowano za nie duże kwoty. Np. za 13-letnią siwą Heroldię dawano 42 tys. euro, a za 12-letniego ogiera Harbina - 47 tys. euro.
Bardzo zadowolony z wyników aukcji był dyrektor stadniny w Michałowie Jerzy Białobok. Michałowska stadnina sprzedała najwięcej koni. To była bardzo udana aukcja, osiągnęliśmy dobre ceny. Widać, że zwiększa się zainteresowanie naszymi końmi w USA - powiedział.
Koń sprzedany za granicę to podwójny zysk - zarówno dochód, jak i miejsce dla następnego konia w krajowej hodowli, która się powiększa - dodał Białobok.
Tegoroczna aukcja odbyła się w Janowie już po raz 36. Od dwóch lat konie licytowane są tu w euro. Wcześniej wyceniane były w dolarach.
W ubiegłym roku najwyższą cenę osiągnęła 10-letnia siwa klacz Palestyna, za którą kupiec z USA zapłacił 300 tys. euro. W sumie na ubiegłorocznej aukcji sprzedano 20 koni za ponad 1,1 mln euro.
Rekordy cenowe za polskie araby padły w latach 80-tych, w czasie wielkiej światowej koniunktury na konie arabskie. W 1985 r. na aukcji w USA klacz Penicylina została sprzedana za 1,5 mln dolarów, a Diana - za 1,2 mln dolarów. W Janowie najwyższą cenę osiągnął ogier El Paso, sprzedany w 1981 r. za 1 mln dolarów, oraz ogier Bandos, który w 1983 r. osiągnął cenę 806 tys. dolarów.
W Polsce w stadninach państwowych hodowanych jest około 800 koni arabskich. Więcej koni jest w hodowlach prywatnych, których przybywa.