Uczyńmy z Chopina symbol Polski
Uczyńmy z Chopina taki sam symbol, jak
Austriacy z Mozarta - mówił minister kultury Waldemar
Dąbrowski podczas podpisania porozumienie w sprawie ochrony
dziedzictwa Fryderyka Chopina. Sygnatariuszami porozumienia są
Ministerstwo Kultury, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC)
oraz Towarzystwo im. Fryderyka Chopina (TiFC).
Podpisanie tego dokumentu umożliwi sprawną realizację rządowego programu "Dziedzictwo Fryderyka Chopina - 2010" - powiedział minister podczas uroczystości. Dzięki programowi zawartemu w porozumieniu - uważają sygnatariusze - muzyka Chopina ma mieć zapewnioną "stałą obecność w życiu kulturalnym kraju". Wzrośnie także pomoc dla najwybitniejszych młodych polskich muzyków.
Jednymi z głównych założeń programu są, jak czytamy w porozumieniu, "rewitalizacja zagrożonych zabytkowych obiektów związanych z Chopinem", a także zorganizowanie nowoczesnego muzeum Chopina, które ma mieścić się w warszawskim Zamku Ostrogskich (istnieje tam już Muzeum Chopina prowadzone przez TiFC - PAP). Planowane jest też zbudowanie tam nowoczesnej sali koncertowej.
Budżet NIFC na najbliższe pięć lat wynosi 98 mln zł. Instytut będzie podzielony na pięć działów merytorycznych, w tym dział konkursów, koncertów i festiwali, który w 2010 roku zajmie się organizacją XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. Organizatorem XV konkursu chopinowskiego (odbędzie się w tym roku w dn. 23 września-24 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie) będzie, jak to miało miejsce dotąd, TiFC.
Organem nadzorującym NIFC będzie rada programowa, w której skład wejdą m.in. przedstawiciele TiFC, dyrektorzy Biblioteki Narodowej i Muzeum Narodowego oraz rektor stołecznej Akademii Muzycznej im. Chopina.
Przyszłą siedzibą NIFC, TiFC i Międzynarodowej Fundacji im. F. Chopina (istniejąca od 1987 r. fundacja, której celem jest upowszechnianie i propagowanie twórczości Chopina) ma zostać budynek Centrum Chopinowskiego, którego budowę rozpoczęto w tym roku w Warszawie.