Uczniowie z Polski nawiążą łączność z kosmosem
Na 17 marca 2011 r. zaplanowano nawiązanie łączności radiowej między Szkołą Wyższą im. Pawła Włodkowica w Płocku (Mazowieckie) a Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS (International Space Station), orbitującą wokół Ziemi.
Jak poinformowała Kamila Bielińska z płockiego "Włodkowica", w trakcie kilkunastominutowej łączności uczestnicy przedsięwzięcia będą mogli porozmawiać z jednym z członków załogi ISS.
Jest to część międzynarodowego programu edukacyjnego ARISS (Amateur Radio on The International Space Stasion), który powstał dzięki współpracy krótkofalowców z krajów uczestniczących w budowie ISS. Jego celem jest popularyzacja astronautyki wśród młodzieży szkolnej i akademickiej. Realizacji programu patronują m.in. amerykańska agencja kosmiczna NASA, Międzynarodowa Unia Radioamatorska oraz krajowe agencje kosmiczne Francji, Japonii, Kanady i Rosji.
Nawiązanie łączności z ISS planowane jest na godz. 10.21 czasu polskiego 17 marca. 20 pytań do astronauty w języku angielskim przygotowali uczniowie płockiej II Prywatnej Szkoły Podstawowej "Profesor". Uczniowie pytają m.in. o to, co jedzą i jak śpią członkowie załogi, jakie planety widzieli, czy widzieli UFO i jak duża jest stacja kosmiczna. Gotowa jest już specjalna antena i studio radiowe.
Przygotowania do nawiązania łączności z ISS trwały od 2009 r. W projekt, oprócz Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica i II Prywatnej Szkoły Podstawowej "Profesor", zaangażowali się m.in.: Harcerski Klub Łączności SP5ZBA, Towarzystwo Naukowe Płockie oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 2 i Szkoła Podstawowa w Liszynie.
ISS jest budowana od 1999 r. na orbicie okołoziemskiej przez naukowców z USA, Rosji, Kanady, Japonii i Brazylii oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. W ramach przedsięwzięcia realizowane są projekty dotyczące rozszerzenia wiedzy na temat Ziemi i przestrzeni kosmicznej.