Trwa ładowanie...
d1uagi4

Uciekł z córkami do Polski. Szwedzi chcą go aresztować. Jest nakaz

Rosjanin Denis Lisov zabrał swoje trzy córki z muzułmańskiej rodziny zastępczej w Szwecji i uciekł z nimi do Polski. Sąd w Warszawie ocenił, że dzieci powinny zostać z ojcem. Teraz szwedzki wymiar sprawiedliwości wydał jednak nakaz aresztowania Lisova.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po decyzji warszawskiego sądu dziewczynki są pod opieką ojca.
Po decyzji warszawskiego sądu dziewczynki są pod opieką ojca. (PAP)
d1uagi4

Wirtualna Polska informowała tydzień temu, że Rosjanin Denis Lisov został zatrzymany na warszawskim lotnisku Okęcie przez straż graniczną. Na miejsce przyjechali przedstawiciele szwedzkich służb socjalnych, arabska rodzina zastępcza i rosyjski konsul. Dzięki pomocy prawnej Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka ojciec dzieci w nocy z wtorku na środę wystąpił do polskich władz z wnioskiem o przyznanie jemu i córkom statusu uchodźcy.

Po wszczęciu tej procedury rosyjska rodzina nie mogła być już wydana Szwedom, a sprawa trafiła do sądu. Sędzia prowadząca oceniła, że po wysłuchaniu dzieci nie widzi podstaw do odebrania dziewczynek ojcu.

Teraz Sąd Rejonowy w Oerebro (Szwecja) wydał nakaz aresztowania Rosjanina. W uzasadnieniu podkreślono, że mężczyzna wywiózł córki bez zgody odpowiednich organów administracyjnych. Oceniono, że zatrzymanie Lisova jest niezbędne, "gdyż istnieje ryzyko, że będzie on unikać wymiaru sprawiedliwości, utrudniać postępowanie oraz zacierać dowody lub w inny sposób komplikować dochodzenie".

d1uagi4

Do sprawy odniósł się na Twitterze mecenas Bartosz Lewandowski z Ordo Iuris (jeden z przedstawicieli rodziny Lisova).

Zaskakujące zeznania Mohammeda A.

Przypomnijmy, że mężczyzna jest z zawodu kolejarzem. Zdecydował się na wyjazd do pracy w Szwecji, ale w czasie, gdy przechodził procedurę legalizacji pobytu, tamtejsza administracja odebrała mu córki.

d1uagi4

Powodem miała być choroba ich matki - u kobiety pojawiły się objawy schizofrenii. Dzieci natychmiast trafiły do zastępczej rodziny muzułmańskiej, a ojciec mógł je widywać tylko raz w tygodniu. Gdy złożył wniosek o ponowne objęcie opieki nad swoimi córkami, szwedzka służba socjalna odmówiła mu ze względu na brak posiadania stałego zajęcia.

Ojciec twierdzi, że córkom "ciężko było przyzwyczaić się do rygoru panującego w nowej rodzinie". Pełnomocnicy mężczyzny podkreślali, że "dziewczynki skarżyły się na imprezowy tryb życia arabskich opiekunów" oraz miały poważne problemy z przezwyciężeniem bariery kulturowej - są z rodziny chrześcijańskiej.

Lisov zdecydował, że podczas widzenia zabierze dziewczynki i ucieknie z nimi za granicę. Tak też zrobił. Przypłynął z córkami do Polski promem ze Szwecji. Następnie planował polecieć z warszawskiego lotniska do Moskwy. Tam - ze względu na wydane przez Szwedów informacje o zaginięciu - zostali zatrzymani przez polskie służby.

Nie wiadomo jeszcze, jak po wydaniu nakazu aresztowania zareaguje polski wymiar sprawiedliwości. Można się jednak spodziewać, że Rosjanin nie zostanie wydany Szwedom. Mecenas Lewandowski z Ordo Iuris poinformował o zaskakujących zeznaniach przedstawiciela rodziny muzułmańskiej. Mohammed A. miał powiedzieć, że "do Warszawy kazały mu jechać szwedzkie służby socjalne". To one opłaciły mu przelot i pobyt w Polsce. "Wysłali mnie tylko po to, aby odebrać dzieci. Służba mi powiedziała, że mam pojechać do Warszawy i je zabrać. Nie wiem jakim Denis jest ojcem" - przyznał. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

d1uagi4

Źródło: TVP Info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1uagi4

Podziel się opinią

Share
d1uagi4
d1uagi4
Więcej tematów