Uciekinierzy z Krymu wnioskują o status uchodźcy w Polsce

32-osobowa grupa uciekinierów z Krymu złożyła na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce (Podkarpackie) wnioski o nadanie im statusu uchodźcy. Obecnie są w drodze do ośrodka recepcyjnego w centrum kraju - poinformowała w piątek Straż Graniczna. Ukraińska straż graniczna informowała wcześniej, że o azyl prosi grupa Tatarów, w której znajdowało się 17 nieletnich. Pikor powiedziała jednak, że według informacji polskiej straży granicznej uciekinierzy nie są narodowości tatarskiej. Jej zdaniem taką informację rozpowszechniły media ukraińskie.

Uciekinierzy z Krymu wnioskują o status uchodźcy w Polsce
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | YURI KOCHETKOV

Uciekinierzy porzucili swe domy w Eupatorii na okupowanym przez Rosję Krymie. Grupa składa się z siedmiu rodzin z dziećmi; najmłodsze z nich ma pięć miesięcy, najstarsze 18 lat - poinformowała w piątek rzeczniczka Podkarpackiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor.

Jak dodała, każdy z uciekinierów otrzymał tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca. - Jest to dla nich tymczasowy dokument tożsamości, i świadczy o tym, że przebywają w Polsce legalnie - wyjaśniła.

Dodała, że uciekinierzy po zakończeniu procedur związanych z przyjmowaniem wniosków o nadanie im statusu uchodźcy wyruszyli do ośrodka recepcyjnego w centrum kraju, gdzie zostaną objęci ochroną Urzędu ds. Cudzoziemców. Ze względu na ich bezpieczeństwo służby nie podają, o który ośrodek chodzi.

Rzeczniczka dodała, że w ośrodku tym mogą czekać na decyzję w sprawie nadania im statusu uchodźcy. Decyzja ta powinna zapaść w ciągu sześciu miesięcy. W ośrodku będą mieć zapewnione warunki bytowe, m.in. mieszkanie, wyżywienie, opiekę medyczną.

Z kolei rzeczniczka Urzędu do Spraw Cudzoziemców Ewa Piechota powiedziała, że Ukraińcy, gdy przybędą do ośrodka, po wszczęciu procedur będą mogli podjąć decyzję, czy chcą w nim zostać, czy też wolą dostawać pieniądze na wyżywienie i zakwaterowanie we własnym zakresie. Jak dodała, jeśli wybiorą tę drugą opcję, będą otrzymywać pomoc - w przypadku osoby samodzielnie gospodarującej - 25 zł na dobę, a w przypadku rodziny większej niż czteroosobowa - 12,5 zł na osobę na dobę. - Równocześnie będą mogli korzystać z opieki medycznej w ośrodku, dzieci dostaną podręczniki, wyprawkę szkolną, mogą też korzystać z darmowej nauki języka polskiego w ośrodku - dodała.

Zaznaczyła również, że jeśli procedury związane z rozpatrzeniem wniosku o nadanie statusu uchodźcy przedłużą się, osoby ubiegające się o niego będą mogły składać wnioski o zgodę na pracę; w okresie standardowych 6 miesięcy nie jest to możliwe.

Ukraińska straż graniczna informowała wcześniej, że o azyl prosi grupa Tatarów, w której znajdowało się 17 nieletnich. Pikor powiedziała jednak, że według informacji polskiej straży granicznej uciekinierzy nie są narodowości tatarskiej. Jej zdaniem taką informację rozpowszechniły media ukraińskie.

Grupa dotarła w nocy z czwartku na piątek na przejście graniczne po stronie ukraińskiej Szeginie-Medyka i poinformowała ukraińskich urzędników, że ma zamiar poprosić o azyl w Polsce. Ludzie ci ewakuowali się z Eupatorii na zachodnim wybrzeżu Krymu. Ukraińscy strażnicy graniczni poinformowali o sytuacji stronę polską, która zdecydowała o wpuszczeniu ich na terytorium Rzeczpospolitej.

Uciekinierzy twierdzą, że opuścili swe domostwa w związku z groźbami ze strony obecnych władz Krymu za wsparcie, którego udzielali ukraińskim wojskowym na półwyspie.

Według ukraińskiej straży dotychczas z zajętego przez Rosję Krymu uciekło około tysiąca obywateli Ukrainy różnych narodowości. Większość mieszkańców Krymu, która nie zgadza się z rosyjską okupacją półwyspu, szuka schronienia na zachodniej Ukrainie. Gorące infolinie, pod którymi można dowiedzieć się, jakie regiony gotowe są przyjąć uchodźców, działają też w wielu innych obwodach kraju.

Zgodnie z danymi Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy z listopada 2013 roku 58,5 proc. z 2 mln mieszkańców Krymu to Rosjanie, 24,3 proc. - Ukraińcy, 12,1 proc. - krymscy Tatarzy, 1,4 proc. - Białorusini, 1,1 proc. - Ormianie, i 2,6 proc. - przedstawiciele innych narodów.

Z danych UDSC wynika, że w tym roku (2014) wnioski o status uchodźcy złożyło już 147 Ukraińców; dla porównania w całym 2013 r. - 46.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)