ycipk-z0skvx

Uchwały ws. LGBT do sądu. Adam Bodnar zapowiada skargi

Przygotowuję się do zaskarżenia do sądów administracyjnych uchwał samorządów dotyczących LGBT - zapowiada Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jego zdaniem mogą one uderzać w część mieszkańców miast i gmin, które przyjęły dokumenty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (Agencja Gazeta, Fot: Łukasz Cynalewski)
ycipk-z0skvx

Adam Bodnar przywołuje zakaz dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, który jest wyrażony w art. 32 Konstytucji. Rzecznik Praw Obywatelskich chce, aby sądy administracyjne zweryfikowały, czy rady miast i gmin mogą wydawać uchwały sprzeczne z ustawą zasadniczą.

Rzecznik zaznacza, że uchwały samorządów nie są tylko deklaracjami politycznymi. - Mogą mieć walor normatywny. Wpływają na sytuację osób, które zamieszkują na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego - wyjaśniał Bodnar w rozmowie z TVN24.

- Jak mają czuć się osoby homoseksualne, biseksualne czy transpłciowe, słysząc o strefach wolnych od LGBT? - pytał rzecznik. Dodał, że podstawy i wzorce dobrej demokracji nakazują większości poszukiwanie poszanowania praw mniejszości w każdym spornym przypadku.

ycipk-z0skvx

Niemal 30 samorządów

RPO ma już także opinię eksperta ws. uchwał - Prof. Dawid Sześciło potwierdza nasze wstępne informacje i w najbliższym czasie będziemy przygotowywali zaskarżenia do sądów administracyjnych, tak, aby sądy mogły się z tym zmierzyć - wyjaśnił Bodnar w "Faktach po Faktach".

Uchwały anty-LGBT przyjęło w ostatnich miesiącach ok. 30 samorządów. Wśród nich jest 10 powiatów, 12 gmin, ale także samorządy województw: małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

ycipk-z0skvx

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Strajk nauczycieli 1 września? Jacek Sasin o chaosie w szkołach

ycipk-z0skvx
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-z0skvx

ycipk-z0skvx
ycipk-z0skvx