PolitykaAdam Bodnar zajął się sprawą prokuratora Krasonia. "Metoda szykanowania"

Adam Bodnar zajął się sprawą prokuratora Krasonia. "Metoda szykanowania"

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę przeniesienia krakowskiego prokuratora Mariusza Krasonia. Jego zdaniem, decyzja o oddelegowaniu Krasonia może być postrzegana jako metoda szykanowania. - Rotacja prokuratorów jest stosowana od lat - odpowiada wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Adam Bodnar zajął się sprawą prokuratora Krasonia. "Metoda szykanowania"
Źródło zdjęć: © East News | Wojciech Stróżyk

09.07.2019 | aktual.: 09.07.2019 21:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie Mariusz Krasoń został niedawno przeniesiony do innego wydziału tej prokuratury. W piątek decyzją Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego został oddelegowany do wrocławskiej prokuratury rejonowej.

Decyzja o zmianie miejsca pracy prokuratora Mariusza Krasonia ma być swego rodzaju karą za jego niezależność. Mariusz Krasoń był m.in. zaangażowany w przygotowanie uchwały stwierdzającej, że śledczy podlegają pozasłużbowym naciskom ze strony przełożonych.

"Postrzegane jako szykany"

Sprawę przeniesienia prokuratora Krasonia podjął rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

"Uzasadnienie decyzji w tym przypadku jest niezbędne tym bardziej, że nie wzięto pod uwagę ani wyjątkowej sytuacji osobistej prokuratora, ani też nie dano mu czasu na dostosowanie życia prywatnego do zaistniałych okoliczności służbowych. W związku z tym taka decyzja Prokuratora Krajowego może być i jest postrzegana jako metoda szykanowania i chęć wywoływania »efektu mrożącego« wobec innych prokuratorów, sprzeciwiających się naruszaniu ich niezależności" - czytamy w komunikacie RPO.

Rzecznik zwrócił uwagę, że sposób podjęcia decyzji przez prokuratora Święczkowskiego , "nagły charakter oraz nieuwzględnienie sytuacji osobistej delegowanego mogą wskazywać, że nie była ona motywowana wyłącznie potrzebami prokuratury".

Bodnar podkreślił, że delegowanie prokuratora jest dopuszczalne, ale decyzja przełożonych powinna być "podyktowana potrzebami kadrowymi danej jednostki". Jak dodał, w tej sytuacji nawet nie uzasadniono tej decyzji.

"To normalne"

Do sprawy przeniesienia prokuratora Krasonia odniósł się też we wtorek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Zapewnił, że rotacja prokuratorów jest stosowana od lat - podaje Polsat News za PAP.

- W ten sposób ze względu na braki kadrowe w prokuraturach warszawskich bardzo wiele osób było delegowanych. I to jest rzecz zupełnie normalna - powiedział wiceminister. Dodał, że można delegować prokuratora na 6 miesięcy bez jego zgody.

Protest prawników w Krakowie

We wtorek kilkudziesięciu sędziów, adwokatów i prokuratorów pojawiło się przed siedzibą krakowskiego Sądu Okręgowego w proteście przeciwko nagłemu przeniesieniu prokuratora Mariusza Krasonia do Wrocławia. Prawnicy ułożyli z kartek napis "Solidarni z prokuratorem Krasoniem”. Podobne akcje odbyły się także w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim oraz Warszawie.

Źródło: Polsat News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (193)
Zobacz także