Trwa ładowanie...

Uchodźcy wykorzystywani w Niemczech jako nielegalna siła robocza

• Niemiecka telewizja NDR podała, że wielu uchodźców jest wykorzystywanych jako nielegalna siła robocza
• Dziennikarze opierają się na własnym śledztwie przeprowadzonym w Hamburgu, Berlinie, Dolnej Saksonii i Saksonii-Anhalcie
• Co najmniej 100 tys. imigrantów może być zatrudnionych w szarej strefie
• Według NDR pośrednictwem w tym procederze trudnią się pracownicy ośrodków dla imigrantów

Uchodźcy wykorzystywani w Niemczech jako nielegalna siła roboczaŹródło: AFP, fot: Andreas Gebert / dpa
d3i67ee
d3i67ee

Wielu uchodźców wykorzystywanych jest w Niemczech do pracy na czarno jako tania siła robocza - podała niemiecka telewizja NDR. Pośrednictwem trudnią się pracownicy ośrodków dla imigrantów - twierdzą autorzy materiału.

NDR opiera się na własnym śledztwie dziennikarskim przeprowadzonym w Hamburgu, Berlinie, Dolnej Saksonii i Saksonii-Anhalcie. Stacja przyznaje, że trudno dotrzeć do sprawdzonych danych ilustrujących skalę tego zjawiska.

Służby celne, które w Niemczech są odpowiedzialne za walkę z pracą na czarno, mówią o dziesięciu przypadkach nielegalnej pracy uchodźców na miesiąc.

Eksperci twierdzą, że skala zjawiska jest znacznie większa. Naukowcy z uniwersytetów w Tybindze i Linzu utrzymują, że 30 proc. z ponad miliona imigrantów, którzy przyjechali w zeszłym roku do Niemiec, mogło być wykorzystywanych do pracy na czarno.

Pracownicy socjalni i osoby pomagające uchodźcom w Berlinie i Dolnej Saksonii szacują, że nielegalną pracę wykonuje od 10 do 50 proc. uchodźców. Oznacza to, że co najmniej 100 tys. imigrantów zatrudnionych jest w szarej strefie.

Z badań przeprowadzonych przez dziennikarzy NDR wynika, że pośrednictwem trudnią się nierzadko pracownicy ośrodków dla imigrantów i pobierają za to prowizję.

d3i67ee
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i67ee
Więcej tematów