Trwa ładowanie...
dxnjx5t

Ubezpieczyciele wypłacą ogromne odszkodowania


Z danych Reutersa wynika, że na wiadomość o atakach terrorystycznych w USA ucierpiały kursy akcji światowych ubezpieczycieli. Na wartości straciły walory m.in. Munich Re, Allianz, Swiss Re, Royal & Sun Alliance Group. Głównym powodem spadku notowań ich akcji jest obawa inwestorów, że lawinowo wzrośnie wartość wypłat odszkodowań po tym jak ataki terrorystyczne zniszczyły World Trade Center i Pentagon. Z wstępnych szacunków wynika, że wtorkowe zdarzenia będą kosztować ubezpieczycieli miliardy dolarów.

Share
dxnjx5t

Na dzisiejszych sesjach porannych zniżkowały także akcje japońskich firm ubezpieczeniowych. Kurs akcji Tokio Marine & Fire Insurance, największego japońskiego ubezpieczyciela, udzielającego polis majątkowych, spadł z 1,185 do 1,085 jena.

Akcje Mitsui Marine&Fire Insurance straciły 5,89 procent do 703 jenów, Yasuda Fire&Maruine Insurance spadły o 5,8 procent do 796 jenów.

Yasuda Fire, drugi co do wielkości japoński ubezpieczyciel majątkowy, jest związany z Fuji Bank i jego przedsiębiorstwami, które miały swoje biura w WTC.

dxnjx5t

Firma ciągle rozważa, ile będzie musiała wypłacić poszkodowanym - powiedział Reutersowi rzecznik spółki Yasuda Fire. Dodał on, że nie wiadomo, ilu pasażerów zniszczonych samolotów mogło korzystać z ich ubezpieczeń.

Rzecznik prasowy towarzystwa Tokio Marine powiedział, że jego firma spodziewa się, iż będzie musiała wypłacić ubezpieczenia, ale nie wiadomo jeszcze o jakiej wartości.

Ubezpieczyciel Chubb Corp., który udziela polis na własności przedsiębiorstw, poinformował Reutersa, że wypłaty odszkodowań dla jego klientów obecnych w WTC przyniosą stratę brutto w wysokości 100-200 milionów dolarów.

Chubb podał, że wypłaci także odszkodowania z tytuł przerwania pracy, nieszczęśliwych wypadków i rekompensat dla pracowników. Firma nie jest jednak jeszcze w stanie określić wysokości tych wypłat.

dxnjx5t

Towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed zbyt dużym ryzykiem ubezpieczeniowym stosując tzw. reasekurację, czyli ubezpieczenie ubezpieczenia.

Reasekuracja polega na przejęciu zobowiązań danej firmy ubezpieczeniowej przez inną firmę, tzw. reasekuratora, w zamian za odstąpienie mu składek należnych z tego ubezpieczenia.

Swiss Re, druga co do wielkości grupa reasekuracyjna na świecie, poinformowała w komunikacie prasowym, że powinna mieć wystarczające środki na pokrycie odszkodowań spowodowanych wtorkowymi atakami terrorystycznymi w USA.

Chociaż jest to jedna z największych katastrof, sytuacja ekonomiczna Swiss Re nie jest zagrożona - poinformowało Swiss Re. (adku)

dxnjx5t

Podziel się opinią

Share
dxnjx5t
dxnjx5t
Więcej tematów