Ubezpieczenie samochodu za granicą – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Ubezpieczenie samochodu za granicą – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Ubezpieczenie samochodu za granicą – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Źródło zdjęć: © materiał partnera
07.03.2019 10:24, aktualizacja: 14.03.2019 15:07

W Polsce każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi wykupić komunikacyjne ubezpieczenie OC. Poza tym korzystać można również z wielu ubezpieczeń dobrowolnych, których zakres może być odmienny w zależności od tego, na jaki pakiet ochrony ubezpieczeniowej zdecyduje się klient. Czy jednak polisy kupione w Polsce gwarantują również ochronę ubezpieczeniową za granicą?

Czy ubezpieczenie OC obowiązuje poza granicami Polski?

Ubezpieczenie OC chroni właściciela pojazdu nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach. Na stronie poszczególnych ubezpieczycieli znajdziemy informacje o tym, w jakich konkretnie państwach obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa. Listę podaje na swojej stronie m.in. Allianz. Znajdują się na niej takie kraje, jak: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania, Włochy oraz terytoria Liechtensteinu, Monako, San Marino, Wysp Normandzkich, Gibraltaru, Wyspy Man, Wysp Owczych.[1] W tych właśnie państwach obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa bez konieczności spełniania szczególnych wymagań. Polisa OC chroni właściciela pojazdu przed finansowymi konsekwencjami spowodowanych przez niego zdarzeń do kwoty:

  • 5 210 000 euro w przypadku szkód osobowych;
  • 1 050 000 euro w przypadku szkód majątkowych.

W przypadku niektórych krajów konieczne będzie posiadanie tzw. Zielonej Karty. Jest to Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego. Posiadanie Zielonej Karty znosi obowiązek kupowania ubezpieczenia OC na granicy kraju, który należy do Systemu Zielonej Karty. Korzystać można z niej na terytorium takich krajów jak Ukraina, Mołdawia, Białoruś, Rosja, Azerbejdżan, Albania, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Tunezja, Maroko, Turcja, Izrael, Iran. Certyfikat Zielonej Karty może być wystawiony na różny okres, np. na 15 dni, 30 dni, a nawet na rok.

Dodatkowe ubezpieczenia za granicą

Ubezpieczenie OC ochroni nas przed finansową odpowiedzialnością za zdarzenia, do których doprowadziliśmy, ale to nie wszystko. Należy również brać pod uwagę inne ryzyka, a szczególnie przydatne może się okazać ubezpieczenie assistance. Można je wykupić zarówno na cały rok, tak jak ubezpieczenie OC, ale również po prostu zdecydować się na ubezpieczenie assistance w ramach konkretnej podróży, np. na 7 dni. Assistance, w zależności od pakietu, może ochronić przed finansową odpowiedzialnością w przypadku wielu zdarzeń. Holowanie, dowóz paliwa, naprawa samochodu, odstawienie naprawionego auta, nocleg dla kierowców i pasażerów, auto zastępcze – to tylko wybrane z wielu przykładów. Wybierając takie assistance, należy zwrócić uwagę na:

  • Wykluczenia krajów – czy aby na pewno polisa będzie obowiązywać tam, gdzie się wybieramy? W OWU powinny być wymienione wszystkie kraje, których ochrona ta nie obejmuje.
  • Assistance na pewno za granicą? Czy dany pakiet na pewno chroni przed zdarzeniami mającymi miejsce poza Polską? Często najtańsze pakiety w ofercie ubezpieczycieli, określane jako assistance mini, wykluczają taką ochronę. Ubezpieczenie dotyczy wyłącznie zdarzeń mających miejsce w Polsce.
  • Sumy gwarancyjne – czy aby na pewno kwoty, które są wymienione w OWU ubezpieczenia, są dla nas wystarczające? Należy wziąć pod uwagę m.in. częstość i długość wyjazdów. Możliwe, że np. niektóre elementy ochrony ubezpieczeniowej dla obszaru Polski będą określone w kilometrach, a dla innych krajów wymienione będzie ograniczenie kwotowe.
  • Zakres ochrony – czy zakres polisy jest dla was wystarczający? To już powinno być przedmiotem indywidualnej analizy.

Ubezpieczenie samochodu za granicą

Polisa OC obowiązuje w wielu krajach, ale w przypadku niektórych konieczne będzie skorzystanie z Zielonej Karty. Wyjeżdżając, warto pomyśleć również o assistance i innych ubezpieczeniach dobrowolnych, które również mogą uchronić w wielu przypadkach przed finansową odpowiedzialnością.

[1] Dlaczego warto kupić w Allianz ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, [dostęp: 23 stycznia 2019], https://www.allianz.pl/dla-ciebie/ubezpieczenia/samochod/oc/.

Materiał Partnera Allianzonline.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także