PolskaTytuły "Człowieka Pojednania" przyznane

Tytuły "Człowieka Pojednania" przyznane

Tytuły "Człowieka Pojednania" przyznane przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów otrzymali ks. prof. Hanspeter Heinz - za rok 2004 i rabin prof. Michael Signer - za rok 2005. Dyplomy wręczono im w poniedziałek w Poznaniu podczas międzynarodowej konferencji "Judaizm, Chrześcijaństwo Islam - Monolog czy Dialog".

Tytuł "Człowieka pojednania" przyznawany jest każdego roku przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów i ma uczcić cudzoziemców, którzy zasłużyli się dla dialogu chrześcijańskiego-żydowskiego w Polsce.

Ks. prof. Heinz, przewodniczący grupy dyskusyjnej "Żydzi i chrześcijanie" przy Komitecie Centralnym Katolików Niemieckich, "wpłynął na dialog chrześcijańsko-żydowski w Polsce, a nadto odegrał istotną rolę w otwieraniu niemieckiego dialogu chrześcijańsko-żydowskiego na Polskę i polskie punkty widzenia" - powiedział w laudacji współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Stanisław Krajewski.

Rabin prof. Michael Signer, specjalista od dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, pracujący na katolickim Uniwersytecie Notre Dame w USA, "jest prawdziwym budowniczym mostów między judaizmem a chrześcijaństwem" - zaznaczył w swej laudacji ks. Roman Indrzejczak z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Konferencję "Judaizm, Chrześcijaństwo Islam - Monolog czy Dialog" zorganizowano z okazji 40. rocznicy ogłoszenia Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich "Nostra aetate". Obaj laureaci byli jej uczestnikami.

Chcemy pokazać drogę, jaką odbył Kościół w dialogu z kościołami niechrześcijańskimi i - co nie jest bez znaczenia - umożliwiamy spotkanie ludzi różnych religii i dajemy możliwość wspólnej debaty - powiedział organizator konferencji, metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki.

W czasie konferencji odbyła się wspólna modlitwa przedstawicieli trzech religii w intencji pokoju i pojednania. Przewodniczyli jej Stanisław Krajewski, w imieniu naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki i mufti Rzeczypospolitej Polskiej, Tomasz Miśkiewicz.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)