Tytuł doktora honoris causa dla Angeli Merkel
Senat Politechniki Wrocławskiej rozpoczął
procedurę nadania kanclerz Niemiec Angeli Merkel tytułu doktora
honoris causa. Procedura powinna zakończyć się w ciągu kilku, do
kilkunastu tygodni i uroczystość mogłaby odbyć się w maju.
Jak powiedział rzecznik prasowy PWr Paweł Czuma jedyne, co może potwierdzić, to fakt że procedura nadania tytułu została rozpoczęta. Senat uczelni podjął decyzję o rozpoczęciu nadania tytułu. Jednak nie można jeszcze podać bliższych szczegółów, ponieważ procedura nie jest jeszcze zakończona - powiedział Czuma.
Z wnioskiem o wszczęcie postępowania wystąpił wydział chemiczny Politechniki, a wniosek, na posiedzeniu senatu uczelni, referował rektor PWr prof. Tadeusz Luty.
Uczelnia nadaje tytuł doktora honoris causa szczególnie zasłużonym obywatelom polskim i zagranicznym, w uznaniu ich wybitnych osiągnięć w dziedzinach nauki, edukacji, sztuki, kultury, działalności społecznej i politycznej.
Pierwszym doktorem honorowym uczelni był prof. Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Warszawskiej Dionizy Smoleński , który tytuł otrzymał w 1961 r. Wśród innych laureatów tytułu są m.in. dyrektor Departamentu Accelerator Technology CERN w Szwajcarii Philippe Lebrun, belgijski fizyk Philippe Busquin i Volodymir V. Panasiuk z Fizyczno-Mechanicznego Instytutu im. G. W. Karpenki we Lwowie (Ukraina).
Urodzona w 1954 r w Hamburgu Merkel, z wykształcenia jest fizykiem. Po studiach była pracownikiem naukowym Akademii Nauk w Berlinie. Od 2000 r jest przewodniczącą CDU, a od 2005 - kanclerzem Niemiec. Ostatnio była w Polsce w grudniu 2007 r. podczas uroczystości związanych z wejściem Polski do Schengen. (mg)