Tysiące wiadomości z Ziemi wyemitowano w kosmos
Ponad 50 tys. wiadomości napisanych przez
uczestników projektu "Wyślij wiadomość" wędruje już w przestrzeni
kosmicznej. W czwartkowe popołudnie zostały wyemitowane w kosmos
za pomocą radioteleskopu w Eupatorii na Krymie - poinformowali
organizatorzy akcji.
Akcja "Wyślij wiadomość" ruszyła w październiku 2005 r. Mógł w niej wziąć udział każdy, kto do 11 stycznia wszedł na stronę internetową projektu i wpisał tam wiadomość liczącą maksymalnie 360 znaków - przesłanie do następnych pokoleń lub obcych cywilizacji.
Wszystkie zebrane wiadomości - ponad 50 tysięcy - zostały następnie przetworzone i w czwartek o godz. 16.45 wysłane jako fala elektromagnetyczna w kierunku gwiazd. Dokonano tego za pomocą ogromnego radioteleskopu w Państwowym Ośrodku Kontroli i Testów Kosmicznych w Eupatoria na Krymie.
Przekaz składał się z dwóch części: krótszej z informacjami naukowymi na temat naszej planety oraz dłuższej, w skład której weszły "kosmiczne SMS-y" od Internautów. Wysyłanie danych trwało ponad 3 godziny.
Celem, w kierunku którego zmierza "przesyłka" z Ziemi, jest gwiazda HD 25680. Wybrano ją, gdyż ma odpowiednią jasność do obserwacji i jest podobna do naszego Słońca, co pozwala przypuszczać, że mogą wokół niej krążyć planety przypominające Ziemię. Znajduje się też dość blisko Ziemi - w odległości ok. 54 lat świetlnych. Tyle też czasu zajmie gigantycznemu "listowi od ludzkości" dotarcie do gwiazdy.
Strona internetowa projektu "Wyślij wiadomość" miała kilka wersji językowych, pojawiły się na niej więc też wiadomości od Internautów z innych krajów - m.in. Francji, Austrii, USA i Kanady. Autorami zdecydowanej większości komunikatów byli jednak Polacy. Ich treść posłużyła socjologowi kultury dr. Mirosławowi Pęczakowi z Uniwersytetu Warszawskiego do opracowania krótkiego raportu socjologicznego "Nasze dziedzictwo".
Według Pęczaka, wpisy uczestników akcji to "swoisty obraz współczesnej cywilizacji, z jej marzeniami, pragnieniami i reakcjami na bieżące wydarzenia".
"Gdyby na podstawie nadsyłanych wiadomości sygnalizujących życzenia sporządzić wykaz tego, co Internauci uważają za najważniejsze, hierarchia wyglądałaby tak oto: szczęście w miłości, przyjaciele, dobra praca, własne mieszkanie, pieniądze, dobra zabawa, rodzina, ojczyzna" - czytamy w raporcie Pęczaka.
Jak zapewniają organizatorzy, jest to pierwszy tego typu projekt na świecie. Chcieli poprzez niego popularyzować naukę oraz przybliżyć Internautom osiągnięcia polskiej astronomii, o których mogli przeczytać na stronie internetowej projektu.