Trwa ładowanie...
d1xqd09
23-02-2006 00:32

Tysiące wiadomości wysłanych w kosmos

Zakończył się projekt 'Wyślij wiadomość'. W przedsięwzięciu wzięło udział pół miliona unikalnych użytkowników, którzy pozostawili ponad 50 tysięcy komunikatów.

d1xqd09
d1xqd09

22 lutego wszystkie informacje z prędkością światła zostały wysłane w przestrzeń kosmiczną. Akcja powstała dzięki Grupie Żywiec.

W projekcie „Wyślij wiadomość” mógł wziąć udział każdy, kto odwiedził stronę www.wyslijwiadomosc.pl i wpisał swoje przesłanie do przyszłych pokoleń czy obcych cywilizacji. To pierwszy tego typu, powszechnie dostępny projekt na świecie.

Strona www.wyslijwiadmosc.pl była przygotowana po polsku, angielsku, hiszpańsku, rosyjsku i niemiecku. Dzięki temu w tworzeniu cywilizacyjnego przesłania wzięli udział ludzie z całego świata. Największe zainteresowanie projekt wzbudził nad Wisłą. Znaczna liczba wiadomości nadeszła z Austrii, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Belgii, Francji, Węgier, Irlandii, Kanady i Stanów Zjednoczonych oraz Wenezueli, Argentyny, Brazylii i Chile. Dla pełnoletnich uczestników projektu zorganizowany został konkurs. Jury z nadesłanych do 22 stycznia komunikatów wybrało i nagrodziło wyjazdami na Krym autorów 5 najciekawszych wpisów.

Wszystkie zebrane komunikaty zostały wysłane w kosmos z Państwowego Ośrodka Kontroli i Testów Kosmicznych w Evpatorii. Za pomocą największego na świecie ruchomego radioteleskopu, wiadomości przybierając postać fali radiowej poszybowały w kierunku gwiazd. Całość przekazu podzielona została na dwie części: krótką, zawierającą informacje naukowe na temat położenia naszej planety, i długą, w skład, której weszły teksty nadesłane przez internautów. Czas wysyłania danych wyniósł ponad 3 godziny.

d1xqd09

Uczestnicy projektu „Wyślij wiadomość” mogą na bieżąco śledzić losy kosmicznej przesyłki. Osoby, które pozostawiły komunikat, za pośrednictwem Internetu otrzymują bieżące informacje o trajektorii lotu zakodowanych wiadomości.

- Realizacja projektu „Wyślij wiadomość” podkreśla, że tradycja i historyczna ciągłość - od zawsze były jedną z kluczowych wartości marki Żywiec. Dlatego bardzo się cieszymy, że nasz projekt wzbudził tak duże zainteresowanie wśród internautów. Traktujemy go jako tworzenie spuścizny dla kolejnych pokoleń. Jeśli komunikat powróci kiedyś na Ziemię, będzie on swego rodzaju łącznikiem miedzy nami a naszymi następcami – powiedział Krzysztof Rut, dyrektor ds. korporacyjnych w Grupie Żywiec S.A.

Komunikaty mają zróżnicowany charakter – od nawiązań religijnych, które często przybierają formę próśb, przez refleksje na temat codziennej egzystencji po zwykłe pozdrowienia. Wśród pozostawionych komunikatów mieszają się poważne maksymy życiowe, wyznania miłości i apele do innych, odległych cywilizacji. Informacjom poważnym towarzyszą żartobliwe przesłania oraz pozdrowienia z Ziemi.„Gdy gwiazd na niebie zabraknie / gdy słońcu zabraknie promieni / ześlij małą iskierkę / iskierkę nadziei / która prowadzić Nas będzie do końca!”„Carpe diem.”„Pozdrawiamy obce cywilizacje. Kasia i Tomek.”„Największym darem Boga jest niewiedza...”„Małgosiu, córeczko – ty jesteś moja najjaśniejsza gwiazda w całym wszechświecie. Być może ta wiadomość dotrze do ciebie za wiele, wiele lat, gdy mnie już nie będzie przy tobie... Wtedy przypomnisz sobie swoje najszczęśliwsze chwile z dzieciństwa. Będę Cię kochał zawsze tak mocno jak teraz.”„Witajcie kosmici. Jestem ciekawa czy ta wiadomość zostanie przez was odebrana. Dajcie o sobie
znać, że jesteście gdzieś tam. Czy istnieje życie na innej planecie. Myślę, że w rozwoju cywilizacyjnym daleko nam do was. Ale z tego, co obserwuję, to zbliżamy się do was wielkimi krokami. Czekamy na was. Trzymajcie się i być może do zobaczenia.”

Wysłanie radiowego sygnału do pozaziemskiej cywilizacji wymagało nadania mu konkretnego kierunku. Naukowcy wytyczyli tor podróży komunikatu. Wzięto pod uwagę kilka kryteriów, które pozwolą przesyłce dotrzeć do potencjalnego odbiorcy. Spośród 3803 gwiazd oddalonych od Słońca mniej niż 150 lat świetlnych wybrano gwiazdę HD 25680. Znajduje się ona odpowiednio blisko Ziemi – 54 lata świetlne. Mieści się w zasięgu ziemskich anten oraz w przedziałach zasięgu anten hipotetycznych cywilizacji. Jest także odpowiednio jasna, aby być zauważoną przez potencjalnych odbiorców, oraz ma stabilną moc promieniowania. To świadczyć może o istnieniu wokół niej ekosfery (sfery życia). Jest podobna do Słońca, co pozwala twierdzić, że w pobliżu istnieją warunki pozwalające na formowanie się stałych planet podobnych do Ziemi. Warunki, które spełnia gwiazda HD 25680, pozwalają wierzyć, że nasza przesyłka będzie miała swoich adresatów we Wszechświecie.

d1xqd09

Zebrane wiadomości to również skarbnica wiedzy na temat wartości, celów i postaw życiowych. Na podstawie wszystkich otrzymanych tekstów został sporządzony raport „Nasze Dziedzictwo”. Opracowaniem raportu zajął się dr Mirosław Pęczak z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. To swoisty obraz współczesnej cywilizacji, z jej marzeniami, pragnieniami i – jak pokazały wpisy – reakcjami na bieżące wydarzenia. Sprawdza się to, co pokazują badania socjologiczne: Polacy cenią dostatek, ale jeszcze większą wagę przywiązują do tak zwanych wartości afiliacyjnych, związanych z przyjaźnią, miłością, tudzież z rodziną. Gdyby na podstawie nadsyłanych wiadomości sygnalizujących życzenia sporządzić wykaz tego, co internauci uważają za najważniejsze, hierarchia wyglądałaby tak oto: szczęście w miłości, przyjaciele, dobra praca, własne mieszkanie, pieniądze, dobra zabawa, rodzina, ojczyzna – napisał w raporcie dr Mirosław Pęczak.

d1xqd09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xqd09
Więcej tematów