Trwa ładowanie...

Tysiące osób żegnały kardynała Jeana-Marie Lustigera

Kardynał Jean-Marie Lustiger, który służył zbliżeniu Kościoła katolickiego i judaizmu, katolików i żydów, został pochowany w Paryżu. W ceremonii pogrzebowej w katedrze Notre Dame uczestniczyło 5.000 osób.

Tysiące osób żegnały kardynała Jeana-Marie LustigeraŹródło: AFP
dnlvj1l
dnlvj1l

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid, 9101598,kat,32834,galeriazdjecie.html )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pogrzeb-kardynala-jean-marie-lustigera-6038674798908545g )
Pogrzeb kardynała Jean-Marie Lustigera

Uroczystości żałobne z udziałem licznych przedstawicieli kręgów religijnych i politycznych rozpoczęło odczytanie przed katedrą żydowskiej modlitwy za zmarłych - kadisz, a także Psalmu 113.

dnlvj1l

Lustiger - arcybiskup Paryża w latach 1981-2005 - był urodzonym w Paryżu żydem polskiego pochodzenia, który jako chłopak przeszedł na katolicyzm. Zmarł w niedzielę w wieku lat 80 w następstwie raka gardła.

Był uważany za człowieka dialogu. Papież Benedykt XVI powiedział, że dzięki temu wielkiemu człowiekowi wiary i dialogu bardziej braterskie stały się stosunki między chrześcijanami i żydami.

Następca kardynała, arcybiskup Paryża Andre Vint-Trois uważa, że Lustiger pragnął, by członkowie jego rodziny: żydzi i chrześcijanie, a także przyjaciele odmówili tradycyjne modlitwy za zmarłych.

Arcybiskup Vingt-Trois nazwał zmarłego, "swym duchowym mistrzem", podkreślając rolę, jaką Lustiger odegrał w rozwoju stosunków między żydami a chrześcijanami przy zachęcie i poparciu Jana Pawła II.

dnlvj1l

Kardynał Paul Poupard odczytał posłanie od Benedykta XVI.

Setki ludzi mimo chłodu obejrzało na wielkich ekranach mszę świętą w intencji Lustigera, której przewodniczył arcybiskup Vingt-Trois.

Wśród żałobników znalazł się prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Przerwał urlop w USA, by wziąć udział w pogrzebie Lustigera.

Z Polski na uroczystości pogrzebowe udali się prymas Polski, kardynał Józef Glemp, kardynał Franciszek Macharski i arcybiskup Józef Życiński.

Były prezydent RP Lech Wałęsa przybył na uroczystości żałobne samolotem udostępnionym przez kancelarię prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Kardynał Lustiger spoczął w katedrze Notre Dame w krypcie arcybiskupów paryskich. Obok jego trumny umieszczono urnę z ziemią z Ziemi Świętej zebraną m.in. w ogrodzie na Górze Oliwnej w Jerozolimie.

dnlvj1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnlvj1l
Więcej tematów