Tysiące odwołanych lotów. Omikron sparaliżował podróże
Omikron zakłócił podróżowanie w święta. Linie lotnicze z całego świata odwołały łącznie 6300 lotów - większość z powodu kwarantanny pilotów i personelu pokładowego.
Jak informuje Associated Press - powołując się na raport ze strony FlightAware - w świąteczną sobotę odwołanych zostało blisko 2800 kursów, z których 970 związanych było z podróżami do USA - wewnętrznymi i międzynarodowymi.
W wigilijny piątek FlightAware podało, że odwołan0 2400 rejsów lotniczych, z kolei na niedzielę zaplanowano ich jedynie 1100.
Do licznych zmian w rozkładach zmusiły m.in. Lufthansę, Deltę i United Arilines kwarantanny pilotów i członków personelu pokładowego, narażonych na zakażenie koronawirusem.
Tysiące lotów odwołanych na całym świecie
Według FlightAware, United Airlines musiały odwołać około 439 lotów w piątek i sobotę, czyli około 10 procent rejsów zaplanowanych.
"Największa liczba przypadków Omikron w całym kraju w tym tygodniu miała bezpośredni wpływ na nasze załogi i naszych pracowników" - oświadczyła amerykańska firma, która zapewniła, że pracuje nad znalezieniem rozwiązań dla dotkniętych odwołaniami lotów pasażerów.
Zobacz też: Najczęstsze objawy COVID-19. Ratownik o pacjentach karetek
Delta Air Lines odwołała również ponad 300 lotów w sobotę i 170 dzień wcześniej, ponownie według FlightAware, powołując się na Omikron i czasami niekorzystne warunki pogodowe. "Zespoły Delta wyczerpały wszystkie opcje i zasoby, zanim zdecydowały o odwołaniach lotów" - podano w komunikacie linii lotniczych.
Ponad dziesięć podniebnych rejsów odwołały też Alaska Airlines. Ich pracownicy mieli być "potencjalnie narażeni na wirusa" i poddali się izolacji.
Najwięcej lotów odwołanych w Chinach
Najwięcej odwołań było jednak w przypadku chińskich linii lotniczych: China Eastern odwołało około 540 lotów - czyli ponad jedną czwartą swojego planu lotów, Air China odwołało 267 lotów - również blisko jedną czwartą jego planowanych odlotów.
Według szacunków American Automobile Association między 23 grudnia a 2 stycznia samolotem, pociągiem lub samochodem miało wyjechać ponad 109 milionów Amerykanów, co stanowi wzrost o 34 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Źródło: PAP
Przeczytaj także: