Tysiące młodych na spotkaniu Taize
Dziesiątki tysięcy młodych
chrześcijan z całej Europy, w tym z Polski, a także z innych
kontynentów, zgromadziło się w Zagrzebiu na rozpoczynającym się 29. Europejskim Spotkaniu Młodych, organizowanym
tradycyjnie przez ekumeniczną Wspólnotę z Taize.
Spotkanie w chorwackiej stolicy potrwa do 1 stycznia. Organizatorzy oczekują udziału w nim łącznie 40 tysięcy młodych, przede wszystkim katolików, ale też protestantów, prawosławnych, wyznawców innych religii. Z Polski przybyło ok. 8 tysięcy ludzi.
Na terenie zagrzebskich targów oraz w parafiach będą uczestniczyli w nabożeństwach, wspólnych modlitwach, medytacjach oraz dyskusyjnych spotkaniach narodowych i regionalnych.
Program 31 grudnia przewiduje m.in. nieszpory młodych, które poprowadzi wraz z wszystkimi kapłanami wrocławski biskup pomocniczy Andrzej Siemieniewski - wysłannik Konferencji Episkopatu Polski; oraz medytację, którą poprowadzi brat Alois, obecnie kierujący Wspólnotą z Taize. Od godz. 23.00 w parafiach, w łączności z narodami, które cierpią, odbędzie się modlitwa o pokój na świecie, a po niej, również w parafiach, Święto narodów.
Pozdrowienia do młodzieży skierowali papież Benedykt XVI, prawosławny ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, prawosławny patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II, anglikański arcybiskup Canterbury, Rowan Williams oraz sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.
Goście w większości zamieszkają bezpłatnie u chorwackich rodzin.
Europejskie Spotkanie Młodych zainicjował w 1980 roku założyciel Wspólnoty z Taize - zamordowany w 2005 roku przez psychicznie chorą kobietę - brat Roger, wywodzący się z protestanckiej rodziny szwajcarskiej. Spotkania odbywają się pod koniec roku w różnych krajach europejskich. W ostatnich, zorganizowanych w 2005 roku w Mediolanie, we wspólnych modlitwach wzięło udział około 50 tys. osób z 42 krajów, w tym ponad 10 tysięcy Polaków.
W Polsce Spotkanie zorganizowano dotychczas trzy razy: dwukrotnie we Wrocławiu (1989 i 1995) i raz w Warszawie (1999).
Mała wioska Taize leży we francuskiej Burgundii. Ekumeniczna wspólnota, założona w 1940 roku, liczy ok. 100 braci - katolików i protestantów - 25 narodowości. Przez cały rok do Taize przyjeżdża młodzież z całego świata, by wspólnie modlić się o pokój i jedność chrześcijan.