Tysiące ludzi uciekają do Armenii po ofensywie Azerbejdżanu
Jak podały lokalne władze, fala uchodźców z Górskiego Karabachu przybyli do Armenii. Zmuszeni byli opuścić swoje domy po tym, jak Azerbejdżan przeprowadził tam błyskawiczną ofensywę wojskową, odzyskując pełną kontrolę nad regionem.
Tysiące ludzi ewakuowano z miast i wsi dotkniętych ostatnimi walkami i przewieziono do obozu rosyjskich "sił pokojowych" w Górskim Karabachu. Jak poinformował we wtorek rząd w Erywaniu, już ponad 13 tys. uchodźców z Górskiego Karabachu przybyło do Armenii. Trwa proces rejestrowania uciekinierów.
Rząd Armenii podał w oficjalnym komunikacie, że "zapewni schronienie wszystkim, którzy nie mają gdzie mieszkać".
- To był koszmar. Nie ma słów do opisania. Wieś została ciężko ostrzelana. Prawie nikogo nie ma w naszej miejscowości - powiedziała agencji Associated Press jedna z ewakuowanych wmieście Kornidzor.
Wydarzenia w Górskim Karabachu wywołały trwającą od kilku dni falę protestów w Armenii, gdzie demonstranci oskarżyli premiera Nikola Paszyniana i rozmieszczone w Górskim Karabachu rosyjskie "siły pokojowe" o zaniedbanie ochrony ludności ormiańskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kobiety na bazarze zabrały głos. "Warunki są kiepskie"
Setki ludzi zebrały się ponownie w niedzielę w centrum stolicy Armenii, Erewaniu, domagając się dymisji premiera.
W ramach porozumienia o zawieszeniu broni, osiągniętego w zeszłym tygodniu, siły separatystów w Górskim Karabachu rozpoczęły przekazywanie armii azerbejdżańskiej czołgów, systemów obrony powietrznej i innej broni. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Azerbejdżanu oświadczyło w niedzielę, że rozbrojone i zdemobilizowane wojska ormiańskie będą mogły opuścić region i udać się do Armenii.
Górski Karabach znalazł się pod kontrolą etnicznych sił ormiańskich, wspieranych przez armeńską armię, w walkach separatystów, które zakończyły się w 1994 r. Podczas sześciotygodniowej wojny w 2020 r. Azerbejdżan odebrał części Górskiego Karabachu wraz z terytorium otaczające region, które wojska ormiańskie zajęły podczas wcześniejszego konfliktu.