Trwa ładowanie...
d1h0eyr

Tysiące chcą delegalizacji ONR. Coraz więcej podpisów pod petycją do posłów

Już prawie 20 tys. podpisało się pod petycją do posłów o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tysiące chcą delegalizacji ONR. Coraz więcej podpisów pod petycją do posłów
(PAP/EPA)
d1h0eyr

"ONR jest organizacją faszystowską, popiera przemoc i rasizm" - twierdzą autorzy petycji na stronie ogólnoświatowej organizacji obywatelskiej Avaaz.

Marsz ONR w Warszawie

ONR zorganizował w sobotę w Warszawie marsz z okazji rocznicy utworzenia tego ugrupowania. Inicjatywa Obywatele RP próbowała zablokować demonstrację. Kilkadziesiąt osób stanęło na planowanej trasie przemarszu ONR z transparentami "Tu są granice przyzwoitości" oraz cytatem z przedwojennego czasopisma narodowych radykałów "Sztafeta": "Endek, Hitler dwa bratanki".

Protestujący przeciwko ONR zostali zepchnięci z trasy na chodnik. Kilka osób zaniesiono do pojazdów policji. Dwie osoby zatrzymano z powodu znieważenia i naruszenia nietykalności osobistej policjantów.

Domagają się delegalizacji ONR

Po demonstracji prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację ONR. Wcześniej warszawski ratusz zgodził się na przemarsz.

ONR

Obóz Narodowo-Radykalny został założony w 1934 r. Ubiegłoroczne obchody odbyły się w Białymstoku. Po okolicznościowej mszy w tamtejszej katedrze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wyraził wtedy dezaprobatę, Kuria Archidiecezjalna w Białymstoku wystosowała przeprosiny.

Od poglądów ONR odcięły się władze Politechniki Białostockiej, na której terenie ONR zorganizował wtedy koncert.

Źródło: avaaz.org, PAP, WP

d1h0eyr

Podziel się opinią

Share

d1h0eyr

d1h0eyr
Więcej tematów