PolskaTysiące chcą delegalizacji ONR. Coraz więcej podpisów pod petycją do posłów

Tysiące chcą delegalizacji ONR. Coraz więcej podpisów pod petycją do posłów

Już prawie 20 tys. podpisało się pod petycją do posłów o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego.

Tysiące chcą delegalizacji ONR. Coraz więcej podpisów pod petycją do posłów
Źródło zdjęć: © PAP/EPA
Jakub Kłoszewski

"ONR jest organizacją faszystowską, popiera przemoc i rasizm" - twierdzą autorzy petycji na stronie ogólnoświatowej organizacji obywatelskiej Avaaz.

Marsz ONR w Warszawie ###

ONR zorganizował w sobotę w Warszawie marsz z okazji rocznicy utworzenia tego ugrupowania. Inicjatywa Obywatele RP próbowała zablokować demonstrację. Kilkadziesiąt osób stanęło na planowanej trasie przemarszu ONR z transparentami "Tu są granice przyzwoitości" oraz cytatem z przedwojennego czasopisma narodowych radykałów "Sztafeta": "Endek, Hitler dwa bratanki".

Protestujący przeciwko ONR zostali zepchnięci z trasy na chodnik. Kilka osób zaniesiono do pojazdów policji. Dwie osoby zatrzymano z powodu znieważenia i naruszenia nietykalności osobistej policjantów.

Domagają się delegalizacji ONR ###

Po demonstracji prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację ONR. Wcześniej warszawski ratusz zgodził się na przemarsz.

ONR ###

Obóz Narodowo-Radykalny został założony w 1934 r. Ubiegłoroczne obchody odbyły się w Białymstoku. Po okolicznościowej mszy w tamtejszej katedrze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wyraził wtedy dezaprobatę, Kuria Archidiecezjalna w Białymstoku wystosowała przeprosiny.

Od poglądów ONR odcięły się władze Politechniki Białostockiej, na której terenie ONR zorganizował wtedy koncert.

Źródło: avaaz.org, PAP, WP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (457)