"Tyrania większości". Niemiecka gazeta dosadnie o postawie Polski
"Warszawa pozostaje uparta, UE musi więc rozegrać ten konflikt do końca" - pisze "Sueddeutsche Zeitung" o odpowiedzi Polski na zalecenia Komisji Europejskiej. Niemiecki dziennik przyznaje, że "skomplikowana sytuacja" sprawia, iż reakcja na "ataki polskiego rządu na wymiar sprawiedliwości w kraju" nie jest łatwa. "Nikt nie jest zainteresowany droczeniem się z ważnym krajem, jakim jest Polska" - dodaje.
22.02.2017 | aktual.: 22.02.2017 12:07
Stefan Ulrich podkreśla na łamach największej niemieckiej gazety opiniotwórczej, że "gdy obywatel nie przestrzega prawa, państwo może go zmusić (do jego przestrzegania)", ale "gorzej jest, gdy to państwo nie przestrzega prawa międzynarodowego, w tej sytuacji brak jest często środków nacisku, by je do tego skłonić".
"Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy państwo będące członkiem UE, jak obecnie Polska, lekceważy traktaty międzynarodowe, a więc prawo konstytucyjne Unii" - zaznacza niemiecki dziennikarz.
"Z jednej strony chodzi o fundament, na którym opiera się Unia. Z drugiej jednak strony integracja europejska opiera się nie na przymusie, lecz na przekonaniach. Kary mogą odnieść skutek odwrotny do zamierzonego" - pisze Ulrich.
Zdaniem dziennikarza, "sytuacja w Europie jest już wystarczająco skomplikowana, jednak gotowość do kompromisu nie może prowadzić do rezygnacji z własnych zasad".
"Trójpodział władzy i niezależność wymiaru sprawiedliwości należą do konstytutywnych cech Europy. Parlamentom i rządom nie wolno ich naruszać. W przeciwnym razie demokracja staje się tyranią większości, co następnie prowadzi do despotyzmu" - czytamy w "SZ".
"Węgry mogą, co prawda, zapobiec utraceniu przez Polskę prawa głosu. Pozostałe kraje UE mogą jednak potępić Polskę za naruszenie wspólnych wartości. Byłby to mocny sygnał" - konkluduje Ulrich.
PAP/z Berlina Jacek Lepiarz, oprac. WP/Natalia Durman