Typy pani od polskiego
Gombrowicz, Unia, holocaust, kobieta i
wybory moralne pojawia się - zdaniem nauczycieli - na pisemnej
maturze z języka polskiego. Ostatni w starej formule egzamin
rozpocznie się jutro o godz. 9.00 - pisze "Dziennik Łódzki".
"Co z historycznego kontekstu mogą przynieść dla młodego człowieka nowe uwarunkowania europejskie naszego kraju?" - taki temat typuje Tadeusz Maciaszek, polonista i dyrektor XXX LO w Łodzi. Joanna Białaczewska, polonistka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim, jest odmiennego zdania: "Od kilku lat nie było tematów rocznicowych, więc Unia Europejska nie powinna się pojawić. Mogą być za to porównania: nowoczesność a tradycja, albo patriotyzm a kosmopolityzm" - cytuje gazeta.
Poloniści z ZSP nr 5 w Piotrkowie stawiają na C.K. Norwida: "'Nic nowego nie rodzi się bez oporów - takie są prawa wieczne' - rozważ tę myśl, wykorzystując znane utwory literackie". Dariusz Chętkowski, polonista z XXI LO w Łodzi, oczekiwałby tematu dotyczącego kobiet. "Na przykład historyczne i obecne odniesienie do roli Matki Polki. Nie skreślałbym też tematu gombrowiczowskiego: 'Czy podchodzić do rzeczywistości prześmiewczo, czy z powagą?'" - mówi na łamach dziennika.
Egzamin dojrzałości z języka polskiego pisać będzie w województwie łódzkim ponad 37 tys. maturzystów, w tym 7 tys. abiturientów szkół wieczorowych. Wśród zdających są osoby niepełnosprawne. Niewidomy uczeń z I LO w Piotrkowie Trybunalskim będzie pisać maturę na specjalnej maszynie, umożliwiającej posługiwanie się pismem brajla. Z kolei w IV LO w Łodzi jeden z uczniów napisze egzamin z polskiego na komputerze. Chłopak ma orzeczoną dysgrafię, czyli kłopoty z kaligrafią - informuje gazeta. (PAP)