Trwa ładowanie...

Tymoteusz Szydło rezygnuje. "Sytuacja wyjątkowo zaskakująca"

Ksiądz Tymoteusz Szydło zaskoczył wszystkich. W grudniu poprosił papieża o przeniesienie go do stanu świeckiego. Okazuje się, że nie on jeden podjął tak trudną decyzję. Takich księży jest coraz więcej.

Share
Tymoteusz Szydło rezygnuje. "Sytuacja wyjątkowo zaskakująca"Źródło: East News
d1ovpmm

Jak wynika z najnowszych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, na które powołuje się "Gazeta Wyborcza", w 2016 r. do stanu świeckiego zostało przeniesionych 86 księży. To największa liczba od 2001 roku.

Jeszcze rok wcześniej odejść księży było o ponad 30 mniej.

Jest to trend zauważalny nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. W 2015 r. z kościołów diecezjalnych w Europie odeszło 199 duchownych, a w 2016 r. 60.

d1ovpmm

Ostatnim wyjątkowo głośnym odejście ze stanu duchownego był przypadek księdza Tymoteusza Szydło. Jak wskazuje "Wyborczej" ekspert specjalizujący się w socjologii religii, jest to sytuacja wyjątkowo zaskakująca. Ekspert, który chce pozostać anonimowy, zwraca tu uwagę, że syn byłej premier jest bardzo młody i świeżo poświęceniach, a odejścia po tak krótkim czasie właściwie się nie zdarzają.

Podkreśla, że Kościół bardzo starannie przygotowuje kleryków na przyjęcie święceń. "To jest nietypowa sytuacja, że ledwie po dwóch latach ksiądz rezygnuje" - mówi.

Tymoteusz Szydło rezygnuje

Przypomnijmy, ksiądz Tymoteusz Szydło pełnił posługę w parafii w Buczkowicach. Pod koniec wakacji został jednak przeniesiony do kościoła pod wezwaniem świętego Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu. Miał tam regularnie odprawiać msze trydenckie.

d1ovpmm

W ostatnich dniach sierpnia okazało się, że duchowny nie pojawi się w nowej parafii. Wyszło na jaw wówczas, że ks. Tymoteusz Szydło poprosił o bezterminowy urlop.

W grudniu pojawiła się informacja, że Tymoteusz Szydło złożył prośbę do papieża o przeniesienie do stanu świeckiego. Wydał oświadczenie w tej sprawie, w którym napisał, że jego "reputacja jako księdza jest zdruzgotana przez plotki i domysły". "Z bólem stwierdzam też, że nie udało mi się pokonać kryzysu wiary i powołania. W tej sytuacji nie pozostało mi nic innego, jak złożyć w kurii diecezji bielsko-żywieckiej prośbę skierowaną do Ojca Świętego o przeniesienie mnie do stanu świeckiego, by uregulować moją pozycję kanoniczną i nie pozostawać w konflikcie sumienia" - napisał.

Wyjaśnił także, że w ostatnich miesiącach przeżywał głęboki kryzys wiary i powołania i coraz częściej myślał o odejściu ze stanu duchownego.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Donald Tusk dla WP. Obejrzyj cały wywiad

Zobacz też: Władimir Putin szokuje. "Rosja testuje Polskę"

d1ovpmm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ovpmm
d1ovpmm
Więcej tematów