Trwa ładowanie...

Tymi słowami papież Franciszek zakończył oficjalne uroczystości ŚDM 2016

• Mszą posłania w Brzegach papież zakończył obchody ŚDM
• Franciszek dziękował młodym za uczestnictwo w tegorocznych uroczystościach
• Jak mówił, to było duchowe "dotlenienie"
• Święty Jan Paweł II radował się z nieba i pomoże wam - dodał Franciszek
• Poinformował też, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 r. w Panamie

Tymi słowami papież Franciszek zakończył oficjalne uroczystości ŚDM 2016Źródło: AFP, fot: Filippo Monteforte
d1z0x1k
d1z0x1k

- Na zakończenie tej uroczystości chciałbym dołączyć do was wszystkich w dziękczynieniu Bogu, Ojcu nieskończonego miłosierdzia za to, że pozwolił nam przeżyć ten Światowy Dzień Młodzieży - powiedział papież Franciszek na mszy posłania w Brzegach, kończącej tegoroczne ŚDM w Krakowie.

Papież podziękował metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi oraz kierującemu Papieską Radą ds. Świeckich kard. Stanisławowi Ryłce za skierowane do niego słowa oraz za pracę przy Światowych Dniach Młodzieży, a także wszystkim, którzy przygotowali to wydarzenie lub przyczynili się do jego pomyślnego przebiegu.

Wcześniej kard. Ryłko dziękował papieżowi za wybór Krakowa na miejsce obchodów Dni Młodzieży. - Dziękuję, że wybrałeś właśnie Kraków jako miejsce obchodów tego światowego dnia. Jest to miasto, które gości sanktuarium Jezusa Miłosiernego, będące celem wielu pielgrzymów przybywających z całego świata. Jest to również miasto dwóch wielkich apostołów Bożego miłosierdzia - św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II, którzy towarzyszyli i prowadzili młodych podczas tego dnia młodzieży - powiedział ks. Ryłko.

d1z0x1k

"Jan Paweł II wam pomoże"

Franciszek zwrócił się do młodzieży. - Wielkie "dziękuję" kieruję do was, drodzy młodzi! Napełniliście Kraków entuzjazmem waszej wiary, który udziela się innym. Święty Jan Paweł II radował się z nieba, i pomoże wam zanieść wszędzie radość Ewangelii - powiedział papież.

Jak podkreślił, "w tych dniach przeżyliśmy piękno powszechnego braterstwa w Chrystusie, który jest centrum i nadzieją naszego życia". - Słyszeliśmy Jego głos, głos Dobrego Pasterza, żyjącego pośród nas. On mówił do serca każdego z was: odnowił was swoją miłością, pozwolił wam odczuć światło Jego przebaczenia, moc Jego łaski. Pozwolił wam doświadczać rzeczywistości modlitwy - zaznaczył papież.

- To było duchowe "dotlenienie", abyście mogli żyć i postępować w miłosierdziu, kiedy powrócicie do swoich krajów i do swoich wspólnot - dodał Franciszek.

Wskazał na znajdujący się obok ołtarza obraz Matki Boskiej czczonej przez świętego Jana Pawła II w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

d1z0x1k

- Ona, nasza Matka, uczy nas, w jaki sposób doświadczenie przeżyte tutaj w Polsce może być owocne; mówi nam, by czynić tak, jak Ona: nie tracić otrzymanego daru, ale zachowywać go w sercu, aby wraz z działaniem Ducha Świętego zakwitł i przynosił owoc. W ten sposób każdy z was, ze swoimi ograniczeniami i słabościami może być świadkiem Chrystusa tam gdzie mieszka, w rodzinie, parafii, stowarzyszeniach i grupach, w miejscach nauki, pracy, służby, rozrywki wszędzie tam, gdzie Opatrzność was poprowadzi na waszej drodze - podkreślił Franciszek.

Następne Światowe Dni Młodzieży w Panamie

Papież ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży - po dwóch ŚDM na poziomie diecezjalnym - odbędą się w roku 2019, w Panamie. Na mszy posłania był obecny prezydent tego kraju Juan Carlos Varela Rodriguez, który od piątku przebywa z oficjalną wizytą w Polsce.

- Boża Opatrzność zawsze nas uprzedza. Pomyślcie, że już zdecydowała, jaki będzie kolejny etap tej wielkiej pielgrzymki rozpoczętej w 1985 roku przez świętego Jana Pawła II! - powiedział Franciszek.

- Za wstawiennictwem Maryi, przyzywajmy Ducha Świętego, aby oświecał i wspierał pielgrzymowanie młodych w Kościele i świecie, abyście byli uczniami i świadkami miłosierdzia Bożego - wezwał zebranych Franciszek. Następnie odmówił wraz zebranymi modlitwę "Anioł Pański".

d1z0x1k

Kard. Ryłko: podczas ŚDM młodzi podjęli wiele ważnych decyzji

Kard. Ryłko dziękując wcześniej papieżowi za wybór Krakowa zwrócił uwagę, że tegoroczne ŚDM są związane z obchodami nadzwyczajnego jubileuszu miłosierdzia, odbywającego się pod hasłem ewangelicznego błogosławieństwa "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

- Przed Tobą stoją rzesze ludzi młodych, którzy przybyli z najdalszych zakątków naszej planety. Jest to przepiękny obraz młodego Kościoła, pełnego radości i zapału misyjnego - mówił do papieża Franciszka.

- Jezus Miłosierny przeszedł naprawdę między nami. To jego spojrzenie pełne czułej miłości głęboko poruszyło nasze serca w tych dniach. Jezus przyszedł powiedzieć nam po raz kolejny: "Ja jestem z wami, nie lękacie się" - mówił kard. Ryłko.

- Nie lękajcie się odpowiedzieć życiem na miłość. Nie obawiajcie się powierzyć życia Jezusowi Miłosiernemu, nie obawiajcie się budować życie solidarne, by walczyć z ubóstwem, z nienawiścią, z przemocą - powiedział kardynał.

d1z0x1k

Podkreślił, że podczas ŚDM młodzi wierni podjęli wiele ważnych decyzji, m.in. o chrześcijańskim małżeństwie i kapłaństwie. - Ileż radości doświadczyli młodzi ludzie, będąc razem jako bracia, świadcząc w ten sposób światu, że wspaniale jest być chrześcijaninem, że warto pójść za Chrystusem we własnym życiu - mówił ks. Ryłko.

Kardynał podziękował papieżowi również za przewodniczenie ŚDM i powiedział, że młodzi wierni chcą wyrazić papieżowi "swoje synowskie oddanie i głęboką wdzięczność". - Dziękujemy za słowa, które zechciałeś skierować do młodych, słowa, które potrafią podtrzymać nadzieję i dać każdemu na nowo odwagę. Dziękujemy ojcze święty, że byłeś siewcą nadziei w świecie, który tak bardzo doświadcza jej braku - podkreślił.

Ryłko poprosił papieża o pobłogosławienie Iskry Miłosierdzia, która następnie została przekazana młodym.

- Trzeba przekazywać światu ten ogień miłosierdzia. Ojcze Święty pobłogosław ten lud, tych młodych uczniów, którzy są gotowi pójść i nieść twe słowa wraz z płonieniem bożej miłości. Pobłogosław ten płomień, symbolizowany prze pochodnie, które teraz wasza świątobliwość przekaże pięciu młodym z pięciu kontynentów - mówił kardynał.

d1z0x1k

Na zakończenie liturgii papież wręczył sześciorgu młodym ludziom reprezentującym wszystkie kontynenty Iskrę Miłosierdzia, z którą powrócą do swoich krajów. "Ogień Miłosierdzia" - odpalony od iskry płonącej nieustannie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach został przyniesiony stamtąd na podkrakowskie Błonia, na mszę inaugurującą tegoroczne ŚDM. Ogień towarzyszył wszystkim wydarzeniom centralnym ŚDM.

Z inicjatywą organizowania Światowych Dni Młodzieży wystąpił papież Jan Paweł II w 1985 roku - ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. Pierwsze wielkie spotkanie papieża z młodzieżą świata odbyło się w sobotę 30 marca 1985 r. wieczorem w Rzymie na placu na Lateranie.

Po obchodach diecezjalnych w 1986 roku, pierwsze międzynarodowe spotkanie poza Rzymem odbyło się w kwietniu 1987 roku w stolicy Argentyny, Buenos Aires. Wtedy obecny papież Franciszek był spowiednikiem w jezuickiej szkole w swym mieście.

W kolejnych latach ŚDM odbyły się w: hiszpańskim Santiago de Compostela (1989 r.), w Częstochowie (1991 r.), w Denver w USA (1993 r.), w stolicy Filipin Manili (1995 r.), w Paryżu (1997 r.), w Rzymie (2000 r.), w kanadyjskim Toronto (2002 r.), w Kolonii w Niemczech (2005 r.), w australijskim Sydney (2008 r.) i w Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 roku.

W ciągu 30 lat w Światowych Dniach Młodzieży udział wzięły miliony ludzi.

d1z0x1k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z0x1k
Więcej tematów