Tymczasowy rząd, premier i konstytucja w Tajlandii
Były dowódca armii Surayud Chulanont został w niedzielę wybrany na tymczasowego premiera Tajlandii. Od 1 października zaczyna też obowiązywać nowa, tymczasowa konstytucja, dająca szerokie uprawnienia wojskowym, którzy ponad tydzień temu dokonali bezkrwawego puczu w Tajlandii.
Kandydaturę Chulanonta wysunęła Rada ds. Reformy Administracyjnej, która po obaleniu 19 września premiera Thaksina Shinawatry przejęła władzę w kraju.
Nowego premiera ma jeszcze zatwierdzić w niedzielę król Tajlandii Bhumibol Adulyadej, ale jest to formalność, gdyż Chulanont jest zaufanym króla.
Wcześniej media poinformowały, że król zaaprobował tymczasową konstytucję, która zastąpi tę z 1997 roku, unieważnioną w wyniku puczu wojskowego.
Tymczasowa ustawa zasadnicza daje Radzie szerokie uprawnienia m.in. prawo zdymisjonowania premiera i członków rządu, czy możliwość wyboru przewodniczącego parlamentu.
W piątek przywódca wojskowego puczu, generał Sondhi Boonyaratkalin, powiedział, że nie będzie kontrolować "cywilnego" rządu. Dodał, że Rada ds. Reformy Administracyjnej będzie "rządowym narzędziem utrzymania pokoju".
Tymczasowa konstytucja ma obowiązywać do wyborów powszechnych, mających najprawdopodobniej odbyć się w październiku 2007 roku. Do tego czasu przejściowe władze mają opracować nową konstytucję.