PublicystykaTYLKO w WP. Religia jest wykorzystywana przez polityków? Nie ma wątpliwości (Badanie)

TYLKO w WP. Religia jest wykorzystywana przez polityków? Nie ma wątpliwości (Badanie)

Większość uczestników badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski jest przekonana, że partie polityczne wykorzystują religię do rozgrywek politycznych. Jedna partia robi to zdecydowanie w największym stopniu.

TYLKO w WP. Religia jest wykorzystywana przez polityków? Nie ma wątpliwości (Badanie)
Źródło zdjęć: © PAP | Tytus Żmijewski
Paweł Wiejas

W ostatnich dniach temat religii i Kościoła nie schodzi z czołówek wiadomości. Najpierw szeroko komentowana była wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: "Kto podnosi rękę na Kościół, ten podnosi rękę na Polskę".

Następnie Polacy (już ponad 14 mln wyświetleń) mogli obejrzeć film braci Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" o wykorzystywaniu nieletnich przez niektórych duchownych i tuszowaniu sprawy przez hierarchów Kościoła.

Zobacz także: Księża przepraszają i dziękują. Sekielski odczytuje SMS na antenie

W badaniu na panelu Ariadna zapytaliśmy, czy politycy wykorzystują religię w swoich rozgrywkach.

Aż 69. proc uczestników badania uważa się za osobę religijną. Przeciwną deklarację złożyło 21. proc. Nie określiło się 10 proc. ankietowanych.

Obraz
© WP.PL | Panel Ariadna

Na kolejne pytanie: "Czy Twoim zdaniem partie polityczne wykorzystują kwestie religijne do prowadzenia rozgrywek politycznych?", twierdząco odpowiedziało 78 proc. badanych (68 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości i aż 97 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej).

Obraz
© WP.PL | Panel Ariadna

Która partia w największym stopniu wykorzystuje kwestie religijne? Większość ankietowanych wskazała na partię Jarosława Kaczyńskiego - 65 proc. Według 15 proc. badanych to PO w największym stopniu wykorzystuje religię, a 7 proc. wybrało Wiosnę.

Obraz
© WP.PL | Panel Ariadna

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariada. Próba ogólnopolska licząca N=1053 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 10-13 maja 2019 roku.

Źródło artykułu:Ariadna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)