Tylko u nas. Historia Polski bez Lecha Wałęsy? B. prezydent w rozmowie z WP: będę musiał założyć nową "Solidarność"
Stanowcza reakcja byłego prezydenta i lidera "Solidarności" Lecha Wałęsy na nowe podstawy programowe do nauczania historii w szkole podstawowej. - Chyba będę musiał założyć nową "Solidarność". Działanie MEN i minister Anny Zalewskiej to głupota - powiedział Wałęsa w rozmowie z WP.
02.12.2016 | aktual.: 02.12.2016 12:55
Jak podał w czwartek serwis oko.press, w podstawach z historii zabrakło miejsca na nazwisko Wałęsy. Wśród 20 postaci o doniosłym znaczeniu znaleźli się za to: Dobrawa, Jadwiga, Władysław Jagiełło, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik, Augustyn Kordecki, Eugeniusz Kwiatkowski, Witold Pilecki, Maria Skłodowska-Curie, Romuald Traugutt, Józef Wybicki. "Solidarność" została co prawda wymieniona, ale bez nazwiska swego lidera.
Czy historia Polski bez Wałęsy jest w ogóle możliwa? Czy nie jest krzywdząca dla byłego prezydenta? - Ja nie z soli, nie z roli, jeno z tego, co mnie boli - oznajmił Wałęsa w rozmowie z WP. - Swoje wywalczyłem, dowiozłem naród do wolności, a jaka jest reakcja narodu? Ja wiem, że Kaczyńskiego przy mnie nie było - podkreślił.
Wałęsa ocenił, że działanie rządu PiS to kolejny krok Jarosława Kaczyńskiego na drodze do odwrócenia historii. - Wolność wywalczoną dla narodu próbuje zawłaszczyć jedna osoba. To kłamstwo - skwitował.
Prezydent nie chciał komentować, czy za kolejnym zamieszaniem wokół jego osoby, stoi prezes PiS. Stanowczo oznajmił, że nie będzie domagał się wprowadzenia zmian w podstawach programowych ze względu na swoją osobę.
"Prekonsultacje" MEN. Szereg zmian
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło podstawy programowe do nowej 8-letniej szkoły podstawowej i ramowe plany nauczania dla wszystkich typów szkół w środę. Wiceminister edukacji Maciej Kopeć wyjaśniał przy tym, że tym samym resort rozpoczyna "prekonsultacje".
Na opinie w sprawie nowych podstaw resort czeka do 9 grudnia. Zgodnie z harmonogramem w grudniu projekty rozporządzenia w sprawie podstaw programowych i ramowych programów nauczania trafią do konsultacji międzyresortowych i społecznych.
Pierwsi podstawę programową będę realizować uczniowie klas I, IV i VII. Nie obędzie się bez znaczących zmian. W 8-letniej szkole podstawowej pojawią się nowe przedmioty. Przyrodę na przykład zastąpią geografia, biologia, chemia i fizyka.