ŚwiatTylko jedna osoba ocalała z rozbitego Airbusa?

Tylko jedna osoba ocalała z rozbitego Airbusa?

Przedstawiciel jemeńskich linii lotniczych poinformował, że co najmniej jedna osoba uratowała się z katastrofy Airbusa A310, który rozbił się w nocy w rejonie archipelagu Komorów (niedaleko Madagaskaru). Wiadomo już, że jest to 14-letnia dziewczynka - wcześniej informowano o pięcioletnim dziecku.

Tylko jedna osoba ocalała z rozbitego Airbusa?
Źródło zdjęć: © AFP

Jemeński Airbus A310-300, ze 153 osobami runął do Oceanu Indyjskiego krótko po godz. 1.50 czasu lokalnego w pobliżu Komorów. Samolot odbywał lot rejsowy IY626 z Sana’a (Jemen)
do Moroni (Komory)
. Samolot, który uległ wypadkowi, był zarejestrowany pod numerem 70-ADJ i posiadał numer seryjny producenta 535. Z linii produkcyjnej zszedł w 1990 roku, a przez linie Yemenia eksploatowany był od października 1999 roku. Samolot spędził ok. 51 900 godzin w powietrzu i odbył ok. 17 300 lotów. Maszynę napędzały silniki Pratt&Whitney PW4152.

Zgodnie z międzynarodową konwencją ICAO Aneks 13, Airbus zaoferował pełną pomoc techniczną francuskiemu biuru BEA oraz władzom odpowiedzialnym za śledztwo w sprawie wypadku. Na Komory wysłano zespół specjalistów Airbusa.

A310-300 to szerokokadłubowy samolot dwusilnikowy o 220 miejscach pasażerskich dostępnych w układzie dwuklasowym. Pierwszy egzemplarz A310-300 wszedł do eksploatacji w grudniu 1985 roku. Do końca maja 2009 r. w eksploatacji znajdowało się 214 egzemplarzy A310 u 41 operatorów. Do chwili obecnej cała flota tych samolotów spędziła ok. 11,7 mln godzin w powietrzu w ramach 4,5 mln lotów.

Samoloty poszukujące zlokalizowały szczątki maszyny. Jemeńskie źródła poinformowały też o znalezieniu jak na razie siedmiu ciał ofiar katastrofy - nie podano jednak szczegółów.

- Nie mamy żadnych informacji na temat pasażerów i załogi - zakomunikował w stolicy Komorów, Moroni, Ibrahim Kassim - przedstawiciel regionalnego urzędu ds.bezpieczeństwa lotów w Afryce i na Madagaskarze(ASECNA).

Jemeński samolot, lot nr IY626, leciał z Sany do Moroni. Do katastrofy doszło tuż przed planowanym lądowaniem. Samolotem leciało 142 pasażerów - w tym troje małych dzieci - i 11 członków załogi. Większość pasażerów stanowili Komorczycy i Francuzi. Według AFP na pokładzie było 66 obywateli francuskich.

W momencie katastrofy w regionie panowała bardzo zła pogoda. Według portalu internetowego BBC, piloci podobno usiłowali lądować, jednakże z niewyjaśnionych przyczyn nie doszło do manewru i samolot zawrócił znad lotniska i wkrótce znikł z radarów.

W poszukiwaniach uczestniczą dwa francuskie wojskowe samoloty i jeden okręt.

Komory rozciągają się na trzech wyspach, położonych w Kanale Mozambickim, między Madagaskarem a kontynentem afrykańskim.

Linie lotnicze, których samolot uległ katastrofie należą w 51% do rządu Jemenu i w 49% do rządu Arabii Saudyjskiej.

Firma Airbus składa wyrazy współczucia rodzinom, przyjaciołom oraz partnerom ofiar wypadku lotu IY626.

Poprzednia tragiczna katastrofa, która wstrząsnęła światem, dotyczyła Airbusa A330 linii Air France z 228 osobami na pokładzie. Maszyna zaginęła nad Atlantykiem między Brazylią a Afryką w nocy z 31 maja na 1 czerwca br.

Najtragiczniejsze katastrofy samolotowe miały miejsce: 27 marca 1977 roku, gdy na Teneryfie na Wyspach Kanaryjskich zderzyły się dwa Boeingi 747 - 583 ofiary, i 12 sierpnia 1985 roku, gdy katastrofie uległ Boeing 747 należący do japońskich linii lotniczych - 520 ofiar.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (317)