Tylko Chirac mówi "nie"
Rządy Polski, Hiszpanii i Niemiec są gotowe
do kompromisu w kwestii europejskiej konstytucji, natomiast
Francja prezydenta Jacques'a Chiraca wykazuje nieustępliwość -
napisał w niedzielę niemiecki tygodnik "Der Spiegel", powołując
się na pierwsze rozmowy sondażowe prowadzone przez premiera
Irlandii Bertie Aherna.
Irlandia sprawuje w pierwszym półroczu 2004 r. przewodnictwo w Unii.
Zdaniem "Spiegla", Ahern uważa kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera za swego najważniejszego sojusznika w działaniach na rzecz uchwalenia konstytucji jeszcze przez wyborami do Parlamentu Europejskiego w połowie czerwca br.
Zgodnie z propozycją Konwentu Europejskiego, popieraną przez Niemcy i Francję, a odrzucanego przez Hiszpanię i Polskę, do podjęcia decyzji w Radzie UE potrzebna jest większość państw, które muszą reprezentować 60% ludności Unii. Gdyby podnieść próg powyżej 60%, to Polska i Hiszpania mogłyby łatwiej blokować niewygodne decyzje - twierdzi "Spiegel".
Zdaniem niemieckiego tygodnika, Irlandia rozważa możliwość przyjęcia takiej wersji systemu głosowania, która dałaby Polsce i Hiszpanii na pewien czas lub trwale "jakiś rodzaj weta" w przypadku decyzji o podziale środków budżetowych.
Polska mogłaby również otrzymać, podobnie jak Niemcy, Francja, Anglia, Hiszpania i Włochy, dwóch komisarzy w Komisji Europejskiej.
Jak podał "Spiegel", Francja nie chce dalszych ustępstw, ponieważ traktuje swoją wcześniejszą zgodę na system podwójnej większości jako "wielki krok" w kierunku kompromisu. Zgoda na propozycję Konwentu oznaczała rezygnację z zasady, że siły Niemiec i Francji w Radzie UE muszą zawsze być równe.
Ahern stawia na pomoc Schroedera w próbach wpłynięcia na stanowisko Chiraca. Irlandzki premier przeprowadził z kanclerzem w ubiegłym tygodniu długą rozmowę telefoniczną, a na początku lutego oczekuje go w Dublinie.
Jak napisał "Spiegel", Ahern zamierza "ożywić" konferencję międzyrządową już w najbliższy poniedziałek w czasie obiadu z unijnymi ministrami spraw zagranicznych.