Tylko 10 proc. Niepokojący sondaż dla Ukrainy
Po dwóch latach wojny, już tylko 10 proc. Europejczyków wierzy, że Ukraina ma szansę wygrać z Rosją. To znacznie mniej niż odsetek osób, według których najbardziej prawdopodobne jest zwycięstwo Rosji. Jednocześnie Europejczycy oczekują, że ich przywódcy będą zachęcać Kijów do zawarcia porozumienia z agresorem, nawet kosztem strat terytorialnych.
22.02.2024 | aktual.: 22.02.2024 09:22
Wyniki badania pochodzą z raportu "Wojny i wybory: jak europejscy przywódcy mogą utrzymać poparcie społeczne dla Ukrainy". Opublikowała go Europejska Rada Stosunków Zagranicznych.
W badaniu udział wzięli respondenci z 12 europejskich krajów, w tym z Polski. Pierwsze pytanie dotyczyło "najbardziej prawdopodobnego wyniku wojny między Ukrainą a Rosją".
Po przeliczeniu odpowiedzi z 12 krajów, średnio jedynie 10 proc. pytanych odparło, że spodziewa się "wygranej Ukrainy". Według 37 proc. pytanych dojdzie do "kompromisu" między oboma krajami, a zdaniem 20 proc. badanych - "wygra Rosja".
12 proc. respondentów nie wybrało żadnej z powyższych odpowiedzi, a 22 proc. odparło "nie wiem/nie mam zdania".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: dramatyczne nagranie z Awdijiwki. Rosyjski pocisk spadł tuż obok
Najwięcej optymistów jeżeli chodzi o zwycięstwo Rosji jest w Polsce, Szwecji i Portugalii (po 17 proc. wskazań na odpowiedź "wygrywa Ukraina").
Z kolei najwięcej zwolenników "kompromisu Ukrainy z Rosją" jest na południu Europy (Grecja - 47 proc., Hiszpania - 44 proc., Włochy - 43 proc.).
Najwięcej osób, które obawiają się wygranej Rosji, mieszka Węgrzech (31 proc.), w Grecji (30 proc.) i w Hiszpanii (21 proc.)
Wojna w Ukrainie. Co powinna zrobić Europa?
W badaniu padło też pytanie o to "jakie działania powinna podjąć Europa w sprawie wojny w Ukrainie".
Biorąc pod uwagę odpowiedzi z 12 krajów, średnio 31 proc. Europejczyków jest zdania, że "Europa powinna wpierać Ukrainę w odzyskiwaniu terytoriów okupowanych przez Rosję". Najwięcej zwolenników takiego rozwiązania jest w Polsce (50 proc.), Szwecji (48 proc.) i w Portugalii (47 proc.).
Z kolei zdaniem 41 proc. respondentów "Europa kierować Ukrainę w stronę wynegocjowania porozumienia pokojowego z Rosją" (Grecja - 64 proc., Węgry - 59 proc., Włochy - 52 proc.).
Żadnego z powyższych rozwiązań nie wskazało ogółem 11 proc. Europejczyków, a 17 proc. z nich odparło "nie wiem/trudno powiedzieć".
- Większość Europejczyków desperacko pragnie zapobiec zwycięstwu Rosji, ale nie wierzy, że Kijów może zwyciężyć militarnie - komentuje Mark Leonard, współautor badania.
Źródło: "Gazeta Wyborcza"