Trwa ładowanie...

Tyle kosztowała nas pomoc Ukrainie. Są najnowsze dane

Od początku wojny Polska jest jednym z tych krajów, które najaktywniej wspierają Ukrainę. Z szacunków resortu finansów wynika, że na pomoc walczącemu z Rosją sąsiadowi nasz kraj wydał już około 50 mld zł, co stanowi 2 proc. polskiego PKB.

Tyle Polska wydała na pomoc Ukrainie. Resort finansów podał kwotęTyle Polska wydała na pomoc Ukrainie. Resort finansów podał kwotęŹródło: East News, fot: LIBKOS
d1h4rty
d1h4rty

Informację o kosztach poniesionych przez Polskę w związku z wojną przekazała minister finansów Magdalena Rzeczkowska podczas dyskusji think-tanku Atlantic Council w Waszyngtonie.

- Całkowita kwota wydatków na Ukrainę wynosi do 2 proc. naszego PKB, to jest około 50 mld zł, więc to naprawdę ważna pozycja w naszym budżecie - powiedziała minister. Zaznaczyła przy tym, że wydatki te są konieczne, "bo Ukraina walczy za przyszłość Polski".

Rzeczkowska wymieniła cały szereg sposobów udzielania przez Polskę pomocy Ukrainie: od przyjęcia uchodźców i uchwalenia dla nich pakietu udogodnień, przez pomoc humanitarną i wojskową.

d1h4rty

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Ukraina nie może na to pozwolić. Gen. Drewniak wskazał, co pomoże w kontrofensywie

Polska korzysta na napływie uchodźców z Ukrainy

Szefowa resortu finansów przekonywała też, że ukraińscy uchodźcy łatwo znajdują pracę w Polsce i zasilają budżet swoimi podatkami. - Oczywiście, chcielibyśmy, żeby ludzie wrócili do Ukrainy tak szybko, jak to możliwe, bo to by oznaczało, że wojna się zakończy, a Ukraina będzie mogła się rozwijać - dodała.

Pytana o stan polskiej gospodarki, Rzeczkowska podkreśliła, że wojna w Ukrainie była główną przyczyną spowolnienia wzrostu gospodarczego. W jej ocenie wysoka inflacja również jest "w większości zaimportowana", a jej dalsze odczyty w znacznej mierze będą zależeć od decyzji światowych banków centralnych.

d1h4rty

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1h4rty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1h4rty
Więcej tematów