Tygodnik Powszechny: Polak szuka jodu
W zeszłym roku na wakacje wyjechało 60% Polaków. Co piętnasty spędzał urlop za granicą - najczęściej w Turcji, Grecji, Hiszpanii, Tunezji, Włoszech i na Cyprze. Wypoczynek letni nad Morzem Śródziemnym to dla Polaków, jak dla większości Europejczyków, niedościgniony ideał wakacji, z którym trudno konkurować krajowym atrakcjom turystycznym, zwłaszcza gdy, jak w przypadku Polski, największą z nich są "wydeptane" góry i chłodne, niezbyt czyste morze - pisze na łamach Tygodnika Powszechnego Iwona Hałgas.
Mimo, że wakacje za granicą są ciągle droższe od tych w kraju, od początku lat 90. liczba wyjazdów zagranicznych Polaków ciągle wzrasta. W 2000 r. za granicę w celach turystyczny wyjechało 4,6 mln Polaków, o 400 tys. więcej niż w roku poprzednim.
Polaków zaczyna się postrzegać jako turystów, którzy zostawiają pieniądze i o których trzeba dbać. Hiszpania i Austria sprowadzają polskich studentów turystyki do obsługi rodaków wypoczywających w tamtejszych ośrodkach wczasowych. W większości turystycznych miast możemy kupić przewodniki w polskim jeżyku czy usłyszeć od kelnera "dzień dobry". (miz)