"Ty pedale", "Ty lesbo" - słyszą dzieci w szkole
Legalizacja związków partnerskich, walka z „mową nienawiści” i przemocą wobec młodych gejów i lesbijek w szkole – to niektóre z problemów, o których będą rozmawiać w weekend w Warszawie przedstawiciele organizacji homo-, bi-, trans i queerowych (LGBTQ) z całej Polski w ramach II Ogólnopolskiego Spotkania Organizacji LGBTQ.
19.09.2008 | aktual.: 19.09.2008 17:38
Spotkanie, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Lambda i Kampania Przeciw Homofobii, odbędzie się po raz drugi w tym roku. W styczniu podczas konferencji w Krakowie opracowano siedem głównych postulatów środowisk gejów i lesbijek w obszarach zdrowia, prawa, edukacji, kultury oraz kwestii związanych z rejestracją związków partnerskich i rodzicielstwem osób homoseksualnych.
Teraz przedstawiciele środowisk homoseksualnych zajmą się konkretnymi propozycjami działań, jakie należy podjąć w celu realizacji wspomnianych postulatów. Jak mówi Wirtualnej Polsce przedstawicielka Lambdy Yga Kostrzewa w spotkaniu w najbliższą sobotę i niedzielę weźmie udział około 50 osób z kilkunastu organizacji LGBTQ z całego kraju.
__ Kampania Przeciw Homofobii na konferencję opracowała projekt zmian w prawie dotyczący „mowy nienawiści”. Dokument powstał po ostatnim raporcie KPH o dyskryminacji gejów i lesbijek w Polsce, który wskazuje, że przemoc fizyczna wobec osób homoseksualnych ciągle wzrasta, bo „mowa nienawiści” ma proste przełożenie na "zbrodnie nienawiści".
Język nienawiści wszedł niemal do języka codziennego. Nie możemy tego dłużej tolerować - mówi WP Marta Abramowicz z KPH. W lutym ubiegłego roku organizacja zasłynęła kontrowersyjnymi plakatami z hasłami "Co się gapisz, lesbo?" i "Co się gapisz, pedale?", które zawisły na ulicach Warszawy. Billboardy miały uwrażliwić warszawiaków właśnie na problem „mowy nienawiści”.
Sprawą pierwszej wagi dla organizacji działających na rzecz gejów i lesbijek jest legalizacja związków partnerskich. _ Taki związek cywilno-prawny ułatwiałby życie osobom tej samej płci, które żyją przez lata razem, mają wspólny majątek, a dziś na przykład, jeśli partner zachoruje, nie mogą w szpitalu dostać informacji o jego stanie zdrowia. W Polsce nie ma żadnych uregulowań prawnych dotyczących związków gejów i lesbijek_ - mówi Abramowicz.
KPH przygotowała również specjalne broszury dla nauczycieli i uczniów o tym, jak zapobiegać znęcaniu się w szkołach nad osobami homoseksualnymi. Dostajemy sygnały od coraz młodszych osób, w wieku 15-16 lat, że w szkole są wyzywane od „pedałów” i „lesb”, a wychowawcy w ogóle nie reagują. Dlatego postanowiliśmy przyjść z pomocą nauczycielom, którzy boją się tego tematu - mówi Abramowicz. W planach organizacja ma również serię warsztatów edukacyjnych dla nauczycieli i pedagogów szkolnych poświęconą tej tematyce.
POSTULATY ORGANIZACJI LGBTQ
1. Wprowadzenie do systemu edukacji wycofanego przez byłego ministra edukacji Romana Giertycha podręcznika Rady Europy "Kompas";
2. Wprowadzenie do szkół obowiązkowego przedmiotu o nazwie "Edukacja seksualna", o programie nauczania dostosowanym do wieku uczniów;
3. Uwzględnianie przez podręczniki szkolne i programy nauczania aktualnej wiedzy na temat rozwoju człowieka i jego tożsamości;
4. Zmiany paragrafów 256 i 257 Kodeksu Karnego, ich rozszerzenie w taki sposób, aby obejmowały ochronę przed dyskryminacją z uwagi na orientację psychoseksualną;
5. Wprowadzenie do prawa instytucji związków partnerskich, możliwych do zawarcia przez osoby tej samej bądź odmiennej płci;
6. Rozwiązanie kwestii prawnych związanych z dziećmi wychowywanymi przez pary homoseksualne;
7. Przywrócenie prawa do całkowitej refundacji kosztów leczenia osób transseksualnych, obejmującej zarówno koszty operacji, jak i kuracji przed i pooperacyjnej.