PolitykaTwój Ruch proponuje zmiany w edukacji

Twój Ruch proponuje zmiany w edukacji

Szkoła powinna wyrabiać zdolności samodzielnego i krytycznego myślenia, uczyć współpracy w grupie - mówili w niedzielę w Krakowie politycy Twojego Ruchu, podczas prezentacji programu edukacyjnego tego ugrupowania.

Twój Ruch proponuje zmiany w edukacji
Źródło zdjęć: © WP.PL | Paweł Kozioł

Twój Ruch postuluje: wprowadzenie bezpłatnych podręczników, które byłyby wypożyczane za kaucją kolejnym rocznikom dzieci, zapewnienie ciepłych posiłków dla wszystkich uczniów szkół publicznych, wprowadzenie jako przedmiotu obowiązkowego wiedzy o zdrowiu.

Według TR uczniowie powinni dłużej przebywać w szkole, tak by ich rodzice mogli swobodnie pracować, a dzieci korzystałyby z popołudniowych bloków edukacyjnych, podczas których wykonywałyby prace domowe i rozwijały swoje zainteresowania. Ugrupowanie proponuje podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela i podwyższenie uposażeń nauczycieli, ale ma to być związane z rygorystycznym egzekwowaniem standardów nauczania i wydłużeniem czasu ich pracy.

- Szkoła podzielona na lekcje, na których naucza się poszczególnych przedmiotów jest już anachroniczna i nie przystaje do współczesnych warunków. Musimy uczyć nie na zasadzie przekazywania informacji, ale rozwijać umiejętność współpracy, uczenia się, kształtować ciekawość świata - mówił prof. Jan Hartman, przewodniczący Rady Głównej TR. Dodał, że niż demograficzny to szansa na reformę szkolnictwa, bo rezerwy kadrowe wśród nauczycieli można wykorzystać, by podniesienie jakość nauczania.

Jak podkreślił Hartman szkoła musi być dla wszystkich, nie może mieć określonego profilu ideologicznego. - Szkoła nie jest miejscem do krzewienia propagandy, nie jest też miejscem do wychowania religijnego. Trzeba starannie oddzielić sferę sakralną od świeckiej, także na płaszczyźnie edukacyjnej. To nie jest wrogość wobec religii. Nie ma miejsca na lekcje religii w szkołach, ponieważ wywołuje to, jeśli nie przymus, to przynajmniej nacisk na to, aby dzieci stały się katolikami. Szkoła i państwo nie mogą w te sprawy ingerować - mówił Hartman.

Poseł TR Piotr Bauć mówił, że podczas zajęć szkolnych uczniowie powinni odnosić się do życia codziennego np. zdobywać wiedzę, jak założyć przedsiębiorstwo czy z czym wiąże się wzięcie kredytu. - Najważniejszymi przedmiotami na maturze powinna być matematyka i języki obce - powiedział Bauć. Przedstawiając założenia TR mówił, że korpus nauczycielski powinien być uzupełniany o osoby posiadające doświadczenie zawodowe spoza oświaty. - Oni przynoszą inne nawyki i spojrzenie, mogą odświeżyć myślenie nauczycieli - mówił poseł.

Profesor Magdalena Środa odnosząc się do powołania na stanowisko ministra edukacji Joanny Kluzik - Rostkowskiej mówiła, że to zmiana pozytywna. - Doceniam bardzo odważne wystąpienie na początku. Dobrego polityka poznaje się po cnocie odwagi. Powiedziała wyraźnie, choć nie dość stanowczo, że nie będzie religii na maturze i że trzeba chronić młodzież np. przed pedofilią przez edukację seksualną. Uważam, że jeśli to jest początek, to potem powinno być trochę więcej zmian w szkołach - powiedziała Środa. Dodała, że zmiany w polskiej szkole nie wymagają nadzwyczajnych nakładów finansowych i wycofania się z reform strukturalnych, ale stworzenia dobrych podręczników i rewizji programów nauczania.

Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot mówił, że jeśli w 2015 r. ugrupowanie to wygra wybory, "ministrą" edukacji zostanie właśnie Magdalena Środa.

Palikot zapowiedział, że kompletny program Twojego Ruchu zostanie przedstawiony w połowie stycznia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)