Trwa ładowanie...
d2cy6cp

Twój Ruch nie startował w wyborach. Ale dotacje zdążył już wydać

Byłe ugrupowanie Janusza Palikota otrzymało w zeszłym roku ponad milion złotych z budżetu państwa. Ponad 40 proc. z dotacji przelano na rachunki bankowe 4 osób z obecnych władz ugrupowania - informuje portal Konkret24. Pieniądze otrzymała także firma dwukrotnego Mistrza Polski Sommelierów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Janusz Palikot (były lider Twojego Ruchu)
Janusz Palikot (były lider Twojego Ruchu) (East News, Fot: Jan Bielecki/East News)
d2cy6cp

Partia, jak co roku, złożyła w Państwowej Komisji Wyborczej informację finansową za zeszły rok. Wynika z niej, że TR otrzymał z budżetu państwa subwencję w wysokości 1,233 mln zł, z czego wydano 1,185 mln zł.

W majątku ugrupowania zawarte są jeszcze składki członkowskie. W sumie 26 osób wpłaciło łącznie 435 złotych. Niemal całość subwencji była przelewana na rachunek bieżący partii Twój Ruch.

Ponad 40 proc. wydatków z całej subwencji (ok. pół miliona złotych) trafiło na konta osób z władz partii lub firm powiązanych z nimi. "Choć jest to zgodne z przepisami, może budzić wątpliwości" - twierdzą dziennikarze Konret24.

d2cy6cp

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

Blisko 180 tys. złotych trafiło do kancelarii Radcy Prawnego Łukasza Piłasiewicza, sekretarza zarządu krajowego Twojego Ruchu. Prawnik, w rozmowie z portalem, przyznał że był to zakres umowy dot. obsługi prawnej. Chodziło o: bieżące doradztwo (udzielanie porad oraz konsultacji prawnych), sporządzanie opinii prawnych, udział lub prowadzenie negocjacji, sporządzenie i opiniowanie pod względem prawnym dokumentów partyjnych.

d2cy6cp

Ponad 110 tys. przelano na rachunek Danuty Wójcik, skarbniczki Twojego Ruchu, jako osoby fizycznej, a także do jej dwóch firm - kancelarii doradztwa podatkowego. Tyle samo otrzymała członkini zarządu krajowego Bogusława Życińska - zarówno ona osobiście, jak i jej biuro rachunkowe.

Partia zapłaciła także za 3 faktury wystawione przez firmę dwukrotnego Mistrza Polski Sommelierów. Za spotkanie ugurpowania przelano 15,4 tys. zł, 15,8 tys. zł oraz 40,1 tys. zł.

Początki na scenie politycznej

Twój Ruch oficjalnie został powołany do życia w 2013 roku, po przekształceniu Ruchu Palikota. Wtedy lider ugrupowania zapewniał, że partia zaangażuje się w pracę na rzecz m.in. wolności, równości i postępu.

d2cy6cp

Partia wystawiła listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego w 2014 pod nazwą Europa Plus Twój Ruch. W komitecie, oprócz Palikota, znaleźli się Aleksander Kwaśniewski oraz Marek Siwiec. Mimo to, kandydaci ugrupowania przegrali z kretesem.

Podobnie było rok później. Partia weszła w koalicję z ugrupowaniami lewicowymi. Tym razem koalicji Zjednoczona Lewica (SLD, PPS, UP i Zieloni) zabrakło pół procenta, aby wejść do krajowego parlamentu. Żaden z kandydatów, w tym także Janusz Palikot, nie wywalczyli mandatu. Pomimo porażki, partia osiągnęła ponad 3 proc. w ogólnopolskich wyborach i zapewniła sobie przez obecną kadencję stałe dofinansowanie z budżetu państwa.

Partia działa czy nie działa?

Niespodziewanie w 2017 roku Janusz Palikot wycofał się z polityki. Mimo to do 2019 roku był przewodniczącym zarządu krajowego partii. W marcu nastąpiła znacząca zmiana - były założyciel partii przestał być formalnie szefem. Nowymi współprzewodniczącymi partii zostali Marzenna Karkoszka i Kamil Żebrowski. Do zarządu dołączyli jeszcze Karol Jene oraz Adam Rybakowicz.

d2cy6cp

Zarówno w wyborach samorządowych, jak i do Parlamentu Europejskiego Twój Ruch nie wystawił żadnych list. Władze partii zapewniają, że "nadal działają".

"Mamy koordynatorów regionalnych (...) oraz ponad 200 członków i sympatyków" - zapewnia w rozmowie z Konkret24 Kamil Żebrowski. Działacz dodaje, że
"w wyborach samorządowych kandydaci Twojego Ruchu startowali z list komitetów lokalnych, których program był spójny z programem partii".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Konkret24

d2cy6cp

Podziel się opinią

Share

d2cy6cp

d2cy6cp
Więcej tematów