Trwa ładowanie...

Twój Ruch chce, by parlamentarny zespół zbadał sprawę likwidacji WSI

Twój Ruch chce powołać parlamentarny zespół ds. zbadania likwidacji WSI i skutków tego procesu dla obronności Polski. TR - zapowiedział Andrzej Rozenek - chce doprowadzić do tego, by ludzie winni "demontażu wywiadu wojskowego" odpowiedzieli za to, również karnie. Jak powiedział Rozenek, Antoni Macierewicz mógł "popełnić szereg przestępstw: zdrady państwa, naruszenia tajemnicy służbowej i państwowej i wielu innych".

Share
Twój Ruch chce, by parlamentarny zespół zbadał sprawę likwidacji WSI
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
donpv7z

Rozenek, rzecznik Twojego Ruchu, powiedział, że zespół miałby zająć się "sposobem likwidacji WSI i skutkami tego procesu, skutkami dla obronności Polski w kontekście tego, czy nie zostało popełnione przestępstwo".

Zapowiedział, że pismo TR ws. powołania zespołu parlamentarnego trafi do marszałek sejmu jeszcze w tym tygodniu. Przewodniczącym zespołu ma być wiceszef TR Artur Dębski.

donpv7z

- Chodzi nam o ocenę skutków działalności Komisji Weryfikacyjnej pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza i Jana Olszewskiego. Celem jest przygotowanie wniosków umożliwiających zamknięcie sprawy weryfikacji kadr Wojskowych Służb Informacyjnych - powiedział Dębski.

Dodał, że zespół ma m.in. przeprowadzić analizę i określić szkody wyrządzone żołnierzom i pracownikom WSI, którzy poddali się weryfikacji.

W lutym 2007 r. prezydent Lech Kaczyński upublicznił sygnowany przez Macierewicza raport z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych, którym rządzące wówczas PiS zarzucało wiele nieprawidłowości, m.in. brak weryfikacji z lat PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, nielegalny handel bronią.

Na podstawie raportu wszczęto kilka śledztw w sprawie przestępstw WSI; większość umorzono. Osoby wymienione w raporcie jako agenci wytoczyły MON ponad 20 procesów. MON przeprosiło już większość z nich, kwota kosztów resortu z tego tytułu wyniosła kilkaset tys. zł

donpv7z

Rozenek mówił, że czas wreszcie zadać "podstawowe pytania: jakie były skutki publikacji raportu Macierewicza". - Wiemy, że wiele osób wygrywa procesy, MON za to płaci, a nie Macierewicz, i choćby z tego powodu powinniśmy jakoś tę sprawę doprowadzić do końca - powiedział.

Rzecznik TR stwierdził w rozmowie z dziennikarzami, że Macierewicz, który jako szef Komisji Weryfikacyjnej sygnował raport z weryfikacji WSI - mógł popełnić szereg przestępstw. - Zdrady państwa, naruszenia tajemnicy służbowej i państwowej i wielu innych różnych - powiedział Rozenek.

Wcześniej mówił dziennikarzom, że Macierewicz, "który jest odpowiedzialny za demontaż polskiego wywiadu wojskowego" czuje się bezkarny. - Po prostu jest człowiekiem, któremu się wydaje, że jest kompletnie poza prawem. My chcemy doprowadzić do tego, by ludzie odpowiedzialni za demontaż polskiego wywiadu wojskowego odpowiedzieli za to, również karnie" - powiedział rzecznik TR.

Powstanie parlamentarnego zespołu, który miałby zająć się sprawą likwidacji WSI i skutków tego procesu zapowiadał szef TR Janusz Palikot. Kilka dni temu Palikot po raz kolejny mówił w TVN24 o "śmierci lub utracie wolności" przez agentów WSI i odpowiedzialności w tym kontekście Macierewicza, który jako szef komisji weryfikacyjnej WSI sygnował raport upubliczniony w lutym 2007 r.

donpv7z

Pod koniec września w Lublinie Palikot mówił, że "sprawa jest bardzo poważna, dotyczy kilkunastu osób, jak informują media niepolskie z obszarów dawnego Związku Radzieckiego, gdzie ci agenci zostali przechwyceni i albo zginęli, albo trafili do różnego rodzaju więzień".

Macierewicz oświadczył wówczas, że twierdzenia Palikota to "bezczelność i kłamstwa". Zapowiedział, że jeżeli Palikot nie przedstawi choć jednego nazwiska agenta, który był wymieniony w raporcie z weryfikacji WSI i poniósł śmierć, złoży na niego doniesienie do prokuratury. W miniony piątek Macierewicz poinformował, że ma już gotowy wniosek do prokuratury, ale jego złożenie uzależnił od tego, jaką decyzję podejmie sejmowa komisja etyki, do której wniosek o ukaranie Palikota skierował inny poseł PiS Marek Opioła.

donpv7z

Podziel się opinią

Share
donpv7z
donpv7z
Więcej tematów